fot. flickr.com

MF ma dziś opublikować projekt ustawy dot. podatku od hipermarketów

Ministerstwo Finansów ma dziś opublikować projekt ustawy o podatku od hipermarketów. Ma to być podatek od obrotów z kwotą wolną, co oznacza, że dopiero przekroczenie pewnego poziomu obrotów sprawi, że sklep będzie musiał uiścić daninę. 

Rząd zapowiada, że podatek od hipermarketów ma dać możliwość konkurowania polskim małym firmom handlowym.

Wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych poseł Wiesław Janczyk mówi, że podatek będzie precyzyjnie odzwierciedlał oczekiwania rynku.

– Wszyscy wiemy o tym, że sklepy wielkopowierzchniowe mają dzisiaj pozycję niemal monopolistyczną, która daje im kolosalną przewagę nad tymi podmiotami, które w tym segmencie – czyli w handlu – operują, nad sklepami osiedlowymi, małymi sklepikami. Potrzebny jest regulator, który wyrówna szansę konkurencyjności na rynku usług handlowych, w sprzedaży detalicznej podstawowych produktów i innych produktów. Da szansę na funkcjonowanie wielu podmiotów w tym segmencie – podkreśla poseł Wiesław Janczyk.

Eksperci wskazują, że opodatkowanie sklepów wielkopowierzchniowych na Węgrzech wzmocniło rodzimy biznes.

Podatek od hipermarketów jest jednym z głównych pomysłów programowych Prawa i Sprawiedliwości. Jego wprowadzenie ma pomóc sfinansować obietnice wyborcze, m.in. program 500+.

W projekcie budżetu na 2016 rok dochody z niego szacowane są na 2 mld zł.

RIRM

drukuj