fot. PAP/Paweł Supernak

K. Jurgiel: Walka z ASF w Polsce kosztowała dotychczas ok. 50 mln złotych

Dotychczasowe zwalczanie afrykańskiego pomoru świń w Polsce kosztowało około 50 milionów złotych – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Szef resortu rolnictwa wskazał, że głównym źródłem przenoszenia choroby są dziki, ale gdy zwierzęta w 2014 roku zaczęły chorować, ówczesny minister rolnictwa zakazał sanitarnego odstrzału.

Minister Krzysztof Jurgiel zaznaczył, że problemem jest także brak odpowiedniej współpracy ze strony Polskiego Związku Łowieckiego. Poinformował, że w resorcie rolnictwa trwają prace nad przepisami, które pozwolą na skuteczniejszą walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF).

– Niestety okazuje się, że głównym czynnikiem, który prowadzi do rozprzestrzeniania się tej choroby, są dziki. Trzeba podjąć nadzwyczajne działania i przygotowaliśmy specustawę o umożliwieniu lekarzom weterynarii nałożenia na koła łowieckie większej odpowiedzialności w tym zakresie. Wprowadzamy też nowy program bioasekuracji z finansowaniem dla osób, które dobrowolnie wycofają się produkcji – wskazywał Krzysztof Jurgiel .

Zgodnie z danymi resortu rolnictwa w tym roku w Polsce odnotowano 216 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików oraz 26 ognisk u świń. Najwięcej ognisk wystąpiło w województwie lubelskim. Wszystkie wystąpiły w obszarach objętych ograniczeniami lub w obszarach zagrożenia.

RIRM

drukuj