B. Szydło: Egipt pozostaje ważnym partnerem w zakresie kontroli nielegalnych migracji

Szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej spotkali się z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Polskę w Budapeszcie reprezentowała premier Beata Szydło. Dzisiejsze spotkanie przywódców zainaugurowało prezydencję Węgier w grupie V4.

Premier Beata Szydło powiedziała, że spotkanie z prezydentem Egiptu było poświęcone m.in. kwestiom bezpieczeństwa w regionie.

Państwa Grupy Wyszehradzkiej – jak poinformowała premier – wyraziły uznanie i  poparcie dla stabilizacyjnej roli Egiptu na Bliskim Wschodzie i Afryce Płn. Politycy rozmawiali o terroryzmie i nielegalnych migracjach.

Wciąż jesteśmy zaniepokojeni działaniami Państwa Islamskiego i innych grup terrorystycznych na Półwyspie Synaj i w Libii. Uważamy, że konieczne są zdecydowane kroki, które zapobiegną zagrożeniom terrorystycznym i brutalnemu ekstremizmowi, a także w kontekście przeciwdziałania nielegalnej migracji. Egipt pozostaje ważnym partnerem w zakresie monitorowania i kontroli nielegalnych migracji. Naszym wspólnym wyzwaniem i odpowiedzialnością jest wyeliminowanie handlu ludźmi i przemytu. Doceniamy egipskie wysiłki zmierzające do ukrócenia działań grup przestępczych oraz zagwarantowania pomocy potrzebującym uchodźcom – powiedziała Beata Szydło.

Państwa V4 –  jak dodała premier Beata Szydło – są gotowe do współpracy z Egiptem w celu rozwiązania źródłowych przyczyn konfliktów i nielegalnej migracji w regionie.

W skład Grupy Wyszehradzkiej wchodzą Polska, Czechy, Słowacja i Węgry.

RIRM

drukuj