fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Węgry powołują urząd ds. pomocy prześladowanym chrześcijanom

Na Węgrzech powołano specjalny urząd odpowiedzialny za pomoc prześladowanym chrześcijanom. ,,Chcemy być centrum idei w sprawie walki z prześladowaniami chrześcijan” – deklaruje węgierski minister ds. zasobów ludzkich Zoltan Balog. Polityk przypomniał w czwartek, że najbardziej prześladowaną religią na świecie jest właśnie chrześcijaństwo.

Na antenie radia Kossuth  węgierski minister wskazał, że 2/3 zabójstw, zamachów i naruszeń prawa na świecie jest obecnie popełnianych właśnie przeciwko chrześcijanom.

„To hańba XXI wieku, że ich fizyczne unicestwienie przybliżyło się w rzeczywisty, wyobrażalny sposób” – podkreślił Zoltan Balog.

W jego ocenie Europa z wyjątkiem kilku państw „przymyka oczy” na ten problem. W tej sytuacji moralnym obowiązkiem i dobrze pojętym interesem Węgier jest pomaganie prześladowanym chrześcijanom, na przykład poprzez budowanie kościołów albo programy stypendialne dla cierpiących prześladowania młodych chrześcijan – ocenił węgierski minister.

Na Węgrzech powołano stanowisko zastępcy sekretarza stanu odpowiedzialnego za pomoc prześladowanym chrześcijanom. W budżecie na przyszły rok przeznaczono 524 mln forintów czyli 1,7 mln euro) na pomoc prześladowanym wyznawcom Chrystusa. Już teraz  dzięki węgierskiej pomocy wysokości 120 mln forintów, czyli prawie 400 tys. euro, budowana jest szkoła w irackim Irbilu, gdzie schronili się chrześcijanie, którzy uciekli przed dżihadystami. W Budapeszcie są leczeni Koptowie, a rząd sfinansował półroczny koszt lekarstw dla szpitala św. Józefa w Iraku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj