fot. PAP/Art Service

Kraków: Ministrowie transportu państw V4 podpisali deklarację o współpracy w zakresie rozwoju transportu kolejowego

Ministrowie transportu Grupy Wyszehradzkiej podpisali w Krakowie deklarację o współpracy w zakresie rozwoju transportu kolejowego. Chodzi także m.in. o wypracowanie wspólnego stanowiska w kwestii negocjacji z UE.

Polskę na zakończonym wczoraj dwudniowym szczycie reprezentował Andrzej Adamczyk, szef resortu infrastruktury. Podczas konferencji prasowej podsumowującej to spotkanie polski minister ocenił je jako „bardzo owocne”.

– Uaktualniliśmy informacje o wspólnych projektach infrastrukturalnych i podpisaliśmy wspólny dokument dotyczący pracy w transporcie kolejowym. Omówiliśmy także kwestię przygotowań do rewizji sieci TEN-T. W szczególności przedmiotem naszej troski jest podjęcie wspólnych działań, dzięki którym będziemy mogli skutecznie uczestniczyć w rewizji sieci TEN-T i wpisać do sieci bazowej kolejne korytarze komunikacyjne, tak ważne z punktu widzenia gospodarek naszych państw – powiedział szef resortu infrastruktury.

Podczas szczytu nastąpiło również symboliczne przekazanie przez Polskę prezydencji Węgrom. Przedstawiciel resortu innowacji i technologii Węgier w swoim wystąpieniu podkreślił, że kluczowe jest kontynuowanie podjętych już działań, także za czasów prezydentury jego kraju.

Temat ten poruszył również słowacki minister transportu i budownictwa. Ponadto mówił o współpracy między jego krajem a Polską.

Z kolei wiceminister transportu Republiki Czeskiej zapewnił, że dla obywateli jego kraju współpraca w ramach V4 „jest czymś naturalnym” i staje się bardzo szybko zauważalna.

RIRM

drukuj