fot. PAP/EPA

Gruzja: Parlament wznowił w poniedziałek obrady

Parlament Gruzji wznowił w poniedziałek wieczorem prace, po tym gdy policja rozproszyła tłum blokujący wejście do siedziby najwyższego organu władzy ustawodawczej. Bezpośrednia transmisja z obrad biura została udostępniona na stronie internetowej parlamentu.

„Wielka szkoda, że część opozycji i jej przedstawicieli po raz kolejny wprowadziła w błąd swych zwolenników i pokojowy protest wyszedł poza ramy prawne” – powiedział przewodniczący parlamentu Arcził Talakwadze z partii Gruzińskie Marzenie-Demokratyczna Gruzja (GM-DG), otwierając obrady biura.

Zgodnie z doniesieniami korespondentów siły specjalne policji w Tbilisi miały użyć w poniedziałek po południu armatek wodnych i gazu łzawiącego, by rozproszyć demonstrantów blokujących gmach parlamentu Gruzji. Według telewizji Rustawi-2 policji udało się odblokować jedno z zapasowych wejść do budynku.

Blokada gmachu parlamentu trwała od niedzieli. Demonstranci zablokowali ulice w stolicy Gruzji, a później rozbili namioty wokół budynku parlamentu i zablokowali trzy wejścia. Zapowiedzieli, że otworzą wejścia, które zamknęli łańcuchami z kłódkami tylko wtedy, gdy deputowani zgromadzą się, aby omówić możliwość rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych według nowej ordynacji, w systemie proporcjonalnym, a nie – jak dotychczas – w systemie mieszanym.

W poniedziałek rano trzech deputowanych usiłowało dostać się do parlamentu, lecz nie zostało przepuszczonych przez demonstrantów. Protestujący wpuszczali do środka jedynie pracowników administracji parlamentu.

Mer Tbilisi, sekretarz rządzącej partii Gruzińskie Marzenie Kacha Kaładze zapowiedział w poniedziałek na briefingu, że jego ugrupowanie nie zamierza zmieniać obowiązującej w kraju ordynacji wyborczej. Odrzucił tym samym ideę przeprowadzenia w kraju przedterminowych wyborów. Potwierdził, że wybory odbędą się w konstytucyjnym terminie – jesienią 2020 roku.

PAP

drukuj