fot. PAP/Jacek Turczyk

Min. Waszczykowski w Gruzji: Projekt europejski nie jest dokończony bez Gruzji

Program Partnerstwa Wschodniego „powinien prowadzić do pełnego członkostwa dla Gruzji i innych krajów partnerskich w Unii Europejskiej” – powiedział w stolicy Gruzji Tbilisi szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski.

Na wspólnej konferencji ze swoim gruzińskim odpowiednikiem szef Polskiej dyplomacji był pytany o oczekiwania wobec listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli.

– To nasze zadanie – krajów takich, jak Polska, pełnoprawnych członków UE – by to zmienić, zmodernizować i udoskonalić program partnerstwa; by zapewnić Gruzji i innym krajom Partnerstwa Wschodniego perspektywę pełnego członkostwa w UE. Musimy stale przypominać naszym przyjaciołom i sojusznikom w zachodniej części Europy, że projekt europejski – Europy zintegrowanej, demokratycznej, przemienionej i zjednoczonej – nie jest dokończony, dopóki kraje takie, jak Gruzja nie są częścią UE – powiedział szef polskiego MSZ.

Minister Witold Waszczykowski zastrzegł jednocześnie, że Polska nie jest naiwna i zdaje sobie sprawę, że nie ma w tej chwili klimatu dla rozszerzenia Unii, ponieważ UE – a zwłaszcza zachodnia jej część – zajęta jest swoimi problemami wewnętrznymi.

Szef dyplomacji podziękował polskiemu ministrowi za poparcie dla Partnerstwa Wschodniego i dla integracji euroatlantyckiej jego kraju.

Zwrócił uwagę, że program pozwolił na zawarcie umowy stowarzyszeniowej i umowy o wolnym handlu oraz liberalizację przepisów wizowych z UE.

RIRM

drukuj