W Serocku odbyło się XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uważa, że Unia Europejska powinna wypracować w ramach Wspólnej Polityki Rolnej mechanizmy szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Szef resortu mówił o tym podczas XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Serocku pod Warszawą.

Według ministra potrzebne są instrumenty do łagodzenia skutków załamania się rynku i spadku dochodów branży oraz rolników. Taka sytuacja miała miejsce dwa lata temu.

Na forum gościł również unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan. Zapewnił on branżę, że jego priorytetem jest zapewnienie producentom mleka możliwości skutecznej konkurencji.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel mówił o rozwiązaniach, jakie mogą zostać wprowadzone.

– Pan komisarz przedstawił wizję (…) komisarza ds. rolnictwa; ja powiedziałem o polskich priorytetach – trzy główne priorytety. To po pierwsze równe warunki konkurencji na rynkach, drugą sprawą jest zarządzanie ryzykiem – to musimy usprawnić. Trzecią sprawą to stosowanie traktatu z Lizbony w zakresie niedyskryminacji Polski. Tak, to brzmi ostro, ale tak jest – bo jeśli Polak mieszka w Polsce, a Francuz we Francji, to równe warunki konkurencji, czyli równe dopłaty powinny mieć miejsce. Tak mówi traktat z Lizbony i to chyba w trzech artykułach. Te priorytety zgłaszaliśmy już do Brukseli – powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Komisja Europejska złoży swoją propozycję dot. Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku w listopadzie. Później rozpoczną się co najmniej roczne negocjacje zapisów.

Unijny komisarz zapowiedział, że będzie do niej wprowadzonych więcej elementów prośrodowiskowych. Urzędnik chciałby także jej uproszczenia.

Obecnie koniunkturę na rynku mleka ocenia się jako dobrą. W ciągu najbliższych 10 lat spożycie i produkcja mleka ma wzrastać o 1,8 proc. rocznie. W Polsce w ubiegłym roku wyprodukowano 12,86 mld litrów mleka. W tym roku ma to być już 13,32 mld litrów, czyli o 3,5 proc. więcej. Daje nam to 4. miejsce w Unii Europejskiej pod względem produkcji mleka.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl