Mleczarze grożą manifestacjami

Branża mleczarska może zorganizować manifestacje przed Kancelarią Premiera, parlamentem i Ministerstwem Rolnictwa. Niewykluczone są także lokalne blokady dróg.

Przyczyną jest coraz gorsza sytuacja na rynku mleka. Spadają ceny skupu, nie  ma rynku zbytu, a producentom grożą wysokie kary unijne za przekraczanie limitów.  W skali kraju grzywny UE to nawet 1 mld zł. Kary te dla wielu producentów oznaczają  bankructwo.

Ceny skupu mleka tylko w tym roku obniżyły się o prawie 20 proc. Obecnie za litr mleka rolnik otrzyma 1,25 zł, w grudniu ub.r. dostawał 1,54 zł za litr.

Poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa, zaznacza, że bierność rządu wobec problemów branży jest niewytłumaczalna. Rząd natychmiast musi podjąć  stosowane kroki.

Chcemy, aby było przyspieszenie wypłat, dopłat bezpośrednich dla producentów mleka, którzy byli obciążeni tymi karami za nadprodukcję. Wprowadzenie (to też postulat producentów mleka i zakładów przetwórczych) tzw. siatki bezpieczeństwa. Skup interwencyjny, ale po cenach realnych, nie takich, które są proponowane obecnie przez Komisję Europejską i podjęcie także innych działań – szczególnie chodzi o drobnych producentów, bo mamy tam taką sytuację, że zagrożona jest produkcja w związku ze światową konkurencją, spadkiem eksportu. Zagrożona jest produkcja małych gospodarstw 30 ha do 50 ha – mówi Krzysztof Jurgiel.

Branża mleczarska apeluje do ministra rolnictwa, by interweniował w KE. Chodzi o uruchomienie interwencyjnych zakupów mleka w proszku, masła i serów. Konieczne są także dopłaty do wywozu produktów mleczarskich poza UE. Producenci chcą, by UE wypłaciła rekompensaty za zniesienie kwot mlecznych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl