Zakończyły się rozmowy zarządu TK Telekom ze związkowcami

Zakończyły się rozmowy zarządu TK Telekom z przedstawicielami związków zawodowych – podała w komunikacie spółka TK Telekom. Związkowcy od czwartku okupowali siedzibę firmy w Warszawie; ich zdaniem złamano ustalenia ws. realizacji programu dobrowolnych odejść.

Firma poinformowała, że przedstawiciele związków zawodowych opuścili już jej siedzibę.

TK Telekom poinformowała, że na zakończenie rozmów związkowcom przekazano komunikat, w którym zarząd TK Telekom „zapewnił, że wszelkie działania podejmowane w ramach wdrażanego programu dobrowolnych odejść są zgodne z prawem, a wszelkie decyzje pracowników dotyczące skorzystania z tego programu są dobrowolne”. Dodano, że „na dzień dzisiejszy w spółce nie są likwidowane stanowiska pracy bądź komórki organizacyjne”.

Zarząd TK Telekom – jak czytamy w oświadczeniu – jest gotowy do „prowadzenia rzetelnego dialogu społecznego z partnerami społecznymi” we wszystkich kwestiach istotnych dla pracowników spółki.

W komunikacie przypomniano, że w spółce trwa program dobrowolnych odejść (PDO), który jest kolejnym etapem reorganizacji, wynikającej ze strategii rozwoju przyjętej pod koniec 2013 r. Dodano, że ostateczny kształt PDO został uzgodniony ze stroną społeczną w styczniu br., „czego wynikiem było podpisane przez obie strony porozumienie”. Warunki programu przewidują, że osoba, która z niego skorzysta, może otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy zł.

„Program dobrowolnych odejść realizowany w spółce TK Telekom spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem pracowników. Mimo że nie zarejestrowano jeszcze wszystkich wpływających zgłoszeń, już na tę chwilę wiadomo, że zgłosiło się niemal tylu chętnych, dla ilu przygotowano ofertę” – poinformowała w komunikacie TK Telekom.

W czwartek wieczorem rzecznik prasowy NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski poinformował, że związki zawodowe działające w należącej do PKP spółce TK Telekom rozpoczęły okupację jej siedziby.

„Powodem naszej determinacji jest realizowana w ostatnich dniach polityka zastraszania i nękania pracowników spółki przez bezpośrednich zwierzchników służbowych celem wymuszenia decyzji o przystąpieniu do Programu Dobrowolnych Odejść (PDO), którego termin upływa w dniu 06.02.2015 roku” – napisał w oświadczeniu Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy związków zawodowych działających w spółce TK Telekom.

Według komitetu, który podjął decyzję o przeprowadzeniu akcji protestacyjno-okupacyjnej w siedzibie spółki, doszło do złamania ustaleń zawartych między związkowcami a zarządem firmy ws. realizacji kolejnego PDO.

„Naszym zdaniem realizowany PDO służyć ma zwolnieniu 91 spośród 495 zatrudnionych obecnie pracowników dla ułatwienia procesu sprzedaży spółki przez właściciela, to jest PKP S.A. Zarząd po raz kolejny odmówił podpisania projektu paktu gwarancji pracowniczych. Powyższe działania mają na celu doprowadzenie do sprzedaży spółki z jak najmniejszym stanem zatrudnienia bez osłon socjalnych” – ocenili w oświadczeniu związkowcy.

Operator telekomunikacyjny TK Telekom zarządza siecią teleinformatyczną liczącą blisko 30 tys. km. Sieć łączy ponad 300 miejscowości oraz setki instytucji, przedsiębiorstw i domów.

PKP chce zakończyć sprzedaż TK Telekom do końca pierwszego półrocza 2015 r.; w październiku zaprosiła potencjalnych inwestorów do negocjacji w procesie kupna 100 proc. udziałów w spółce. Pierwsza próba prywatyzacji TK Telekom została przerwana na początku 2013 r.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl