fot. PAP/Grzegorz Momot

XXV Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju

W KrynicyZdroju trwa XXV Forum Ekonomiczne. Motto tegorocznej konferencji brzmi: „Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości”.

W sesji inauguracyjnej udział biorą prezydenci: Polski – Andrzej Duda, Chorwacji – Kolinda Grabar-Kitarović i Macedonii – Gorge Iwanow.

Przywódcy państw dyskutują o perspektywie silnej i zjednoczonej Europy, w której panuje pokój i dobrobyt, w sytuacji gdy drży ona pod presją zarówno czynników wewnętrznych, jak i sił zewnętrznych.

Prof. Paweł Soroka, ekonomista, podkreśla, że Forum Ekonomiczne jest dobrą okazją, by porozmawiać o bieżących problemach Unii Europejskiej.

Strefa euro znajduje się w kryzysie gospodarczym. Ten kryzys nie został jeszcze rozwiązany. Na to nakłada się jeszcze kryzys spowodowany olbrzymim napływem uchodźców do Europy. Rzeczywiście, przed Europą – głównie przed Unią Europejską – stoją bardzo poważne wyzwania. Jest potrzebna debata intelektualna i dobrze, że taka debata rozpocznie się w naszym kraju w Krynicy. Rzecz polega na tym, żeby myśli, które się tam pojawią, propozycje rozwiązań, były wzięte pod uwagę przez te największe państwa UE i przez jej organy – tłumaczy prof. Paweł Soroka.

W krynickim forum weźmie udział około 3 tys. uczestników z 60 państw świata. Najliczniej reprezentowane będą Polska, Ukraina i Niemcy.

RIRM

drukuj