fot. PAP/Darek Delmanowicz

Krynica-Zdrój: Rusza XXVIII Forum Ekonomiczne

„Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?” – pod takim hasłem w Krynicy-Zdroju dziś ruszy XXVIII Forum Ekonomiczne.

W wydarzeniu weźmie udział ponad 4 tys. gości z Europy, Azji i USA. Do Krynicy-Zdroju przybędą politycy, eksperci oraz przedsiębiorcy. Swoją obecność potwierdzili m.in. premier Mateusz Morawiecki czy premier Litwy Saulius Skvernelis.

W ocenie dr. Artura Bartoszewicza, odnalezienie wspólnych wartości europejskich, o których chcą mówić uczestnicy forum, to dziś duży problem. Dobrze jednak, że Europa chce o nich rozmawiać – ocenił ekonomista.

Jest ogromny dylemat nad tym, jak prowadzić wspólną politykę społeczną, gospodarczą czy pieniężną, jak kształtować relacje w Unii w taki sposób, by szanować te państwa, które mają mniejszą siłę oddziaływania i budować tę wspólnotę na wartościach, które gwarantują bezpieczeństwo i chęć współuczestniczenia w tym projekcie. W przeciwnym wypadku – jak pokazuje chociażby projekt Nord Stream – jesteśmy skazani na to, że jedno państwo może być zagrożone w swoim bezpieczeństwie ze względu na budowę interesu niezależnego od UE przez inne silne państwo, jakim są np. Niemcy – wskazał dr Bartoszewicz.

Punktem kulminacyjnym trzydniowego XXVIII Forum Ekonomicznego, jak co roku, będzie natomiast wręczenie nagród w kategoriach m.in. Człowiek Roku i Firma Roku.

Forum Ekonomicznemu towarzyszy też Forum Regionów oraz Polonijne Forum Ekonomiczne.

RIRM

drukuj