fot. PAP/Darek Delmanowicz

W Krynicy trwa 29. Forum Ekonomiczne 

W Krynicy trwa 29. Forum Ekonomiczne, nazywane niekiedy „polskim Davos”. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem raportu poświęconego pozycji Europy Środkowo-Wschodniej wobec globalnych trendów.

Sześć sesji plenarnych, ponad 200 paneli dyskusyjnych i wykładów oraz prezentacje. Dominować będzie tematyka ekonomiczna, polityczna i społeczna, choć nie zabraknie też dyskusji poświęconych innowacjom, cyberbezpieczeństwu, mediom czy ochronie zdrowia.

Wśród wiodących tematów Forum będą: energetyka, strategiczne surowce, rozwój gospodarczy, inwestycje, infrastruktura, transport, wyzwania środowiskowe, międzynarodowa współpraca gospodarcza oraz nowe technologie i cyfryzacja gospodarki.

Według szacunków, w tegorocznym forum udział weźmie ok. 5 tys. osób. Głos zabiorą szefowie państwowych spółek, przedstawiciele rządu oraz eksperci. Nie zabraknie gości z zagranicy.

Według posła PiS Pawła Lisieckiego Krynica staje się kuźnią idei, na którą coraz częściej spogląda Europa.

– Myślę, że Krynica powoli staje się – może nie takim think tankiem – ale miejscem wymiany myśli, ścierania się poglądów dotyczących spraw gospodarczych, ekonomicznych i bardzo dobrze, że dzieje się to w Polsce, bo powoli staje się takim miejscem, do którego zjeżdżają się osoby z całej Europy, a także świata. Pozwala to popatrzeć na Krynicę jak na pewnego rodzaju centrum ekonomiczne – mówił Paweł Lisiecki.

Forum rozpoczęło się panelem „Europa jutra. Silna, czyli jaka?”, w którym udział wziął m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Spotkanie w Krynicy potrwa do czwartku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj