fot. twitter.com/michaldworczyk

[TYLKO U NAS] M. Dworczyk: Trudno uciec od analogii z 20-lecia międzywojennego w kwestii relacji między Niemcami a Rosją

Trudno uciec od analogii z 20-lecia międzywojennego, kiedy Europa Zachodnia ustępowała. Prezydent Duda odnosił się do tych doświadczeń. Zresztą to nie tylko prezydent Duda, ale też prezydent Kaczyński, który w Gruzji mówił o ewentualnej agresji rosyjskiej na Ukrainę – powiedział o współpracy Niemiec z Rosją w „Polskim punkcie widzenia” szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

80 lat po wybuchu II wojny światowej prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przemawiał na polskiej ziemi i prosił Polaków o wybaczenie.

– Myślę, że to wystąpienie nie wzięło się znikąd. Z jednej strony przeprosiny prezydenta Niemiec, a z drugiej jasne podkreślanie, że to Niemcy dopuścili się napaści, a nie byli to naziści, co jeszcze nie tak dawno miało miejsce, to wynik polskiej polityki historycznej, która przez ostatnie cztery lata jest konsekwentnie prowadzona – podkreślił Michał Dworczyk.

Tymczasem realna polityka Niemiec w dużej mierze opiera się na współpracy z Rosją. Niemcy chcą budować z Rosjanami Nord Stream 2 i nie stosowali również sankcji nałożonych przez UE wobec Rosji.

– Trudno uciec od analogii z 20-lecia międzywojennego, kiedy Europa Zachodnia ustępowała. Prezydent Duda odnosił się do tych doświadczeń. Zresztą to nie tylko prezydent Duda, ale też prezydent Kaczyński, który w Gruzji mówił o ewentualnej agresji rosyjskiej na Ukrainę – zaznaczył szef KPRM.

Na uroczystościach zabrakło prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który z powodu nadciągającego do kraju huraganu zdecydował o pozostaniu na miejscu.

– Nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi są tak dobre, jak jeszcze nie były. Potwierdza to wizyta wiceprezydenta USA. Co prawda, nie było prezydenta, ale wynika to z odpowiedzialności za kraj ze względu na nadciągający huragan. Te wizyty i spotkania są częste jak nigdy do tej pory. Umowy militarne również nie miały nigdy miejsca – powiedział.

Niezbyt pozytywnie na uroczystości w Polsce zareagowali Żydzi, którzy mają pretensje, że pominięta została kwestia ich tragedii.

– Pojawiały się informacje na temat Holocaustu i dramatu, jakiego doświadczył naród żydowski, natomiast bardzo wyraźnie pojawił się temat polskiej krzywdy. Każdy naród ma prawo dbać o swoją historię – wskazał Michał Dworczyk.

Gość TV Trwam podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki nie rozmawiał z Angelą Merkel o kwestii reparacji.

– To wybrzmiało bardzo wyraźnie w wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego. Nie tylko chodzi o wymiar moralny rozliczeń, a mimo upływu tak wielu lat jest to rozdział w wielu kwestiach niezamknięty – zaznaczył szef KPRM.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl