fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Min. M. Dworczyk: Złożenie wieńców pod pomnikami elementem obchodów 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Złożenie wieńców przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministrów jego rządu oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pod pomnikami ofiar katastrofy smoleńskiej będzie elementem obchodów 10. rocznicy tej tragedii – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

W minionych dniach przedstawiciele rządu oraz PiS, w tym między innymi szef Kancelarii Premiera oraz zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel informowali, że z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, obchody 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej „będą skromne”. Zarówno Michał Dworczyk, jak i Radosław Fogiel zapewniali, że zachowane zostaną wszelkie normy bezpieczeństwa i zalecenia dotyczące postępowania w czasie epidemii.

Szef Kancelarii Premiera poinformował, że 10 kwietnia w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej o godz. 8.41 prezes PiS Jarosław Kaczyński złoży wieńce i odda hołd ofiarom katastrofy pod pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pod pomnikiem wszystkich ofiar katastrofy. Jak dodał, prezesowi PiS nie będzie towarzyszyła delegacja przedstawicieli ugrupowania.

Ponadto – jak dodał Michał Dworczyk – o godz. 9.00 wieńce pod pomnikami złoży również premier Mateusz Morawiecki. Później w ciągu dnia wieńce będą również składać ministrowie.

Szef KPRM poinformował również, że planowane są uroczystości w poszczególnych resortach, gdzie umieszczone są tablice upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej.

Michał Dworczyk przypomniał, że zapadła też decyzja o przełożeniu wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku. Szef KPRM informował w ostatnich dniach, że Rosja nie przekazała rządowi jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne tej wizyty.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazywanymi między innymi przez wicepremiera Jacka Sasina, do Katynia i Smoleńska na obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej mieli lecieć między innymi premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz przedstawiciele klubów parlamentarnych – łącznie blisko 50 osób.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

PAP

drukuj