fot. flickr

[TYLKO U NAS] P. Jaworski o spocie w ramach akcji #ThankYouGeorgia: Chcieliśmy tym spotem przypomnieć, że mamy dług wdzięczności wobec Gruzinów

Chcieliśmy tym spotem przypomnieć, że mamy dług wdzięczności wobec Gruzinów. Myślę, że każda informacja o tym jest ważna. Jesteśmy bardzo zaskoczeni odbiorem, dlatego że sam spot tylko u nas na stronie obejrzało ponad pół miliona osób. Bardzo pozytywne reakcje płyną od Gruzinów, którzy byli chyba trochę zaskoczeni, taką akcją. Powstaje między nami nić porozumienia. To jest bardzo budujące – powiedział Paweł Jaworski z Fundacji Pamięci Narodów w rozmowie z portalem Radia Maryja.

https://twitter.com/PamiecNarodow/status/1306514220314394624

Fundacja Pamięci Narodów zapoczątkowała akcję #ThankYouGeorgia. Jej celem jest przypomnienie bohaterskich gruzińskich oficerów kontraktowych, którzy walczyli i umierali za wolną Polskę.

– W tej akcji chcemy wskazać, jak ważne jest to, żeby utrzymywać i pokazać, polskie dobre relacje z Gruzinami. Ta historia sięga dłuższego czasu i my, jako młode pokolenie, które niewiele wiedziało o tej sprawie, chcielibyśmy, żeby nasi rówieśnicy zobaczyli, dlaczego takie relacje mamy z innym krajem, narodem. Chodzi o to, żeby docenić, że te relacje są ważne – mówił Paweł Jaworski z Fundacji Pamięci Narodów.

W 1921 roku nad gruzińską stolicą zawisły flagi z sierpem i młotem. Gruzini, nie mogąc pogodzić się z porażką własnej ojczyzny w starciu z napierającym rosyjskim komunizmem, przedostali się do Polski.

– Do Gruzji komunizm dotarł szybciej niż do nas. Gruzini przegrali w swojej ojczyźnie batalię z komunizmem i dlatego znaleźli się w Polsce. Oficerowie gruzińscy podpisali u nas kontrakty na służbę w Wojsku Polskim, a część z nich nawet przyjęła polskie obywatelstwo, i walczyli za nasz kraj. Kiedy do Polski w 1939 roku weszli Rosjanie, to nie mogli tego Gruzinom darować. Jeśli któryś z oficerów kontraktowych dostawał się do niewoli sowieckiej, to niestety bardzo szybko został rozstrzelany – powiedział nasz rozmówca.

Oficerowie kontraktowi bronili Polski przez całą kampanię wrześniową, jak i cały okres II wojny światowej. Gruzińscy oficerowie walczyli z Polakami ramię w ramię w Powstaniu Warszawskim, a część z nich zasiliła szeregi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

– Chcieliśmy tym spotem przypomnieć, że mamy dług wdzięczności wobec Gruzinów. Myślę, że każda informacja o tym jest ważna. Jesteśmy bardzo zaskoczeni odbiorem, dlatego że sam spot tylko u nas na stronie obejrzało ponad pół miliona osób. Bardzo pozytywne reakcje płyną od Gruzinów, którzy byli chyba trochę zaskoczeni taką akcją. Powstaje między nami nić porozumienia. To jest bardzo budujące. Odezwała się do nas także diaspora gruzińska w Polsce, która zadeklarowała chęć współpracy. Jeśli sytuacja pozwoli, to chcielibyśmy wspólnie zorganizować jeszcze w tym roku pod tym hasłem wspólną wystawę, spotkanie, które przybliży historię wspólnych relacji Polski i Gruzji – podsumował Paweł Jaworski.

W 2007 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydenci Polski i Gruzji odsłonili pomnik ku czci gruzińskich oficerów kontraktowych, którzy oddali życie za nasz kraj. Warto przypomnieć, że to jedyny na świecie pomnik poświęcony pamięci żołnierzy gruzińskich poza granicami Gruzji.

Jakub Gronczakiewicz/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl