fot. pixabay.com

Premier Gruzji: Złożyliśmy oficjalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej

Gruzja złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej – przekazał w czwartek premier Irakli Garibaszwili. W poniedziałek wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej podpisał prezydent tego napadniętego przez Rosję kraju, Wołodymyr Zełenski.

„Gruzja jest państwem europejskim i cały czas wnosi cenny wkład w obronę i rozwój Europy” – podkreślił gruziński premier po podpisaniu oficjalnego wniosku.

Formalnego wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej nie złożyła na razie Mołdawia. Prezydent tego kraju Maia Sandu wyraziła jednak w środę nadzieję, podczas rozmów z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem oraz komisarzem ds. rozszerzenia Unii Europejskiej Oliverem Varhelyim, że jej kraj niedługo stanie się członkiem Unii Europejskiej.

We wtorek Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą „instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej”.

Ukraina i Gruzja podpisały już wcześniej umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską, które nie dają jednak gwarancji dalszej integracji.

Wydaje się, że agresja Rosji na Ukrainę i szybkie złożenie wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej przez prezydenta Wołodomyra Zełenskiego stworzyło szansę dla szybszej realizacji europejskich aspiracji Gruzji – komentuje AFP. Przypomina, że kraj prowadził wojnę z Rosją w 2008 roku, a dążenie do przystąpienia do Unii Europejskiej jest zapisane w gruzińskiej konstytucji.

Jeszcze w 2021 roku rząd Gruzji ogłosił, że nie zamierza się ubiegać o członkostwo w Unii Europejskiej przed 2024 rokiem.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl