fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Jest porozumienie Rosji i Ukrainy ws. zimowych dostaw gazu

Rosja i Ukraina porozumiały się w sprawie zimowych dostaw gazu. Obie strony nie podpisały jeszcze niezbędnych dokumentów. Zawarte porozumienie dotyczy tzw. zimowego pakietu, czyli dostaw gazu na Ukrainę od 1 października do końca marca 2016 roku.

Jeszcze w październiku Ukraina ma kupić od rosyjskiego Gazpromu 2 miliardy metrów sześciennych gazu w celu uzupełnienia rezerw. Na ten zakup rząd w Kijowie ma przeznaczyć około 500 mln dolarów. To decydujący krok, mający na celu zapewnienie Ukrainie wystarczającej ilości gazu na nadchodzącą zimę – powiedział o porozumieniu wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej.

– Muszę podkreślić, że jestem bardzo szczęśliwy, że właśnie parafowano trójstronną umowę gazu dla Ukrainy na nadchodzącą zimę. To kompleksowy pakiet zimowy na rok 2015/2016. Jestem również zadowolony, że wszystkie dane techniczne zostały uzgodnione. Potwierdzenie i podpis wymaga oddzielnych procedur – podkreślił Marosz Szefczovicz.


Negocjacje były bardzo trudne. Zarówno rosyjski jak i ukraiński minister energetyki nie chcieli mówić o szczegółach porozumienia.

– Ukraina, potwierdza w tym dokumencie, że zobowiązuje się do zapewnienia bezpiecznego transportu rosyjskiego gazu przez swoje terytorium do Unii Europejskiej. Warunki handlowe są do przyjęcia. Mogę potwierdzić, że będzie to bardzo pomocne dla naszej gospodarki, co jest bardzo ważne – oświadczył Wołodymyr Demchyshyn, ukraiński minister energetyki.

Kontrakty na dostawy rosyjskiego gazu dla Ukrainy wygasły 30 czerwca bieżącego roku. 1 lipca Naftohaz ogłosił, że wstrzymuje zakupy tego surowca od Gazpromu. Rosja i Ukraina spierają się o ceny gazu od bardzo dawna. Spór zaostrzył się po przejęciu władzy w Kijowie przez siły prozachodnie.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj