Japonia: W przyszłym roku USA rozmieszczą 16 samolotów F-35

Japoński rząd poinformował w poniedziałek władze miasta Iwakuni w prefekturze Yamaguchi, że USA planują rozmieścić w tamtejszej bazie wojskowej myśliwce wielozadaniowe F-35. Byłby to pierwszy przypadek rozmieszczenia tych samolotów poza Ameryką.

Agencja prasowa Kyodo podaje, że wysocy rangą przedstawiciele japońskich ministerstw obrony i spraw zagranicznych wizytowali już bazę Iwakuni na zachodzie kraju. Według planu Amerykanów pierwszych 10 maszyn F-35 przyleci do Japonii w styczniu przyszłego roku. Następnych sześć ma dotrzeć do sierpnia.

Według Kyodo lokalne władze wyraziły niezadowolenie z faktu, że tak późno zostały poinformowane o amerykańskich planach.

W bazie lotniczej miasta Iwakuni ma także stacjonować 59 maszyn zdolnych do lądowania na lotniskowcach. Działania te są elementem uzgodnionej przez Tokio i Waszyngton w 2006 roku relokacji sił USA w Japonii. Wysłanie samolotów F-35 ma być elementem wzmocnienia bazy w prefekturze Yamaguchi.

Kyodo przypomina, że Waszyngton planuje zastąpić samoloty wielozadaniowe F/A-18 i AV-8 Harrier stacjonujące w bazie Iwakuni myśliwcami piątej generacji F-35B. Ten model jest zdolny m.in. do krótkiego startu i pionowego lądowania i został zbudowany w technologii stealth, co czyni go bardzo trudnym do wykrycia przez radary.

„Ponieważ jest to pierwsze rozmieszczenie w Japonii, chcemy mieć pewność co do bezpieczeństwa samolotów i całej operacji” – powiedział burmistrz miasta Iwakuni, Yoshihiko Fukuda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl