fot. PAP/Radek Pietruszka

Zbiory Zamku Królewskiego wzbogacone o dokumenty z XVII wieku

Do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie trafiły dokumenty z XVII wieku. Wśród nich jest list polskiego króla. Dokumenty przekazał włoski kolekcjoner i dziennikarz Francesco Bigazzi.

List króla Jana Kazimierza do ks. kard. Santa Croce, datowany w Skierniewicach 12 października 1652 r., jest napisany po włosku. Jego treść zawiera wyrazy życzliwości, podziękowania za wcześniejszy list i wyrażoną w nim troskę o zdrowie króla.

Ziemowit Koźmiński, zastępca dyrektora Zamku Królewskiego ds. marketingu, podczas uroczystości przekazania dokumentów podkreślił, że to bardzo cenny dokument, uzupełniający wcześniejszą korespondencję.

– Dla nas ten dokument jest o tyle cenny nie tylko ze względu na to, że jest to podpis królewski, jak również wyciśnięta w papierze pieczęć Jana Kazimierza, ale dlatego, że w zbiorach archiwum Zamku Królewskiego znajduje się drugi list Jana Kazimierza, właśnie do ks. kard. Santa Croce, datowany na 4 października. Pisanie co tydzień tych pism świadczy o pewnej zażyłości między tymi osobami – powiedział Ziemowit Koźmiński.

Drugi dokument to wyrok sądu z Wielkiego Księstwa Litewskiego dotyczący sporu ziemskiego, wystawiony 9 czerwca 1636 r.

Ofiarodawca zaznaczył, że ich przekazanie było dla niego naturalnym odruchem, ponieważ z Polską jest związany od lat.

RIRM

drukuj