fot. PAP/Leszek Szymański

USA opuściły układ o „otwartym niebie”

Stany Zjednoczone oficjalnie opuściły międzynarodowy układ o „otwartym niebie”. Traktat obowiązuje od 2002 roku i należą do niego 34 kraje; w tym Polska. Jego celem jest zwiększenie, poprzez obserwację z powietrza, przejrzystości działań wojskowych podejmowanych przez strony porozumienia.

Donald Trump postanowił wycofać się z układu z powodu nieprzestrzegania jego postanowień przez Rosję. Rosjanie mieli ograniczać przeloty nad Moskwą i utrudniać obserwację enklawy królewieckiej. Państwa europejskie wyraziły ubolewanie z powodu decyzji USA, ale równocześnie podzielają zaniepokojenie działaniami Moskwy.

Prof. Wiesław Wysocki, historyk wojskowości, uważa, że decyzja Stanów Zjednoczonych jest uzasadniona.

Dla mnie jest to typowa reakcja na stan rzeczy. Nie myślę, żeby to eskalowało sytuacje. Jest to ostrzeżenie dla tych, którzy chcą zawierać układy tylko po to, żeby ich nie przestrzegać – akcentuje profesor.

Układ o „otartym niebie” to kolejny międzynarodowy pakt, z którego Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone. Wcześniej wypowiedział m.in. porozumienie nuklearne z Iranem i układ INF o zakazie broni nuklearnej średniego i krótkiego zasięgu.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl