fot. twitter.com

PK: Polscy prokuratorzy wracają do Smoleńska

Polscy prokuratorzy wraz ze specjalistami będą realizować w Smoleńsku zaplanowane czynności procesowe poinformowała Prokuratura Krajowa.

Jak podają media, wizyta ma potrwać ok. tygodnia. Jej celem jest wykonanie badań, które za niezbędne uznali amerykańscy eksperci współpracujący z naszymi śledczymi.

Ostatnio polscy prokuratorzy byli w Smoleńsku w maju. Jak wskazał były minister obrony narodowej i szef tzw. podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz, nie prowadzili oni prac samodzielnie, ale przyglądali się jedynie czynnościom prowadzonym przez Rosjan.

Polacy nie mogli osobiście badać, a tylko wskazywać, co ma być badane, natomiast rzeczywiste badania wykonywali bezpośrednio Rosjanie. Dotychczas stanowisko amerykańskich ekspertów było takie, żeby obiektywnie rzecz rozpatrzyć, oni sami muszą dokonać badań. To jest dosyć naturalne stanowisko. Być może tym razem te warunki zostaną spełnione. Musimy poczekać na ostateczny raport – zaznaczył Antoni Macierewicz.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz wielu wysokich rangą urzędników.

Wrak samolotu do tej pory znajduje się na płycie lotniska w Smoleńsku. Przedstawiciele polskich władz wielokrotnie domagali się jego zwrotu.

Rosyjski Komitet Śledczy twierdzi, że wrak samolotu jest dowodem rzeczowym w trwającym śledztwie i z tego powodu nie może być zwrócony Polsce.

RIRM

drukuj