Sejm: minister zdrowia poinformował o kierunkach i strategii planowanych działań resortu

Moim priorytetem jest zadbanie, żeby pieniądze, które zasilą system, były dobrze wydane – zaznaczył szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Minister podczas obrad sejmowej Komisji Zdrowia mówił o kierunkach i strategii planowanych działań resortu.

Szef Ministerstwa Zdrowia wskazywał, że Polska jest krajem na dorobku i nie możne sobie pozwolić, by jakakolwiek złotówka z tego systemu i zwiększenia nakładów została źle wykorzystana. Odniósł się też do kwestii lekarzy rezydentów. Wyraził nadzieję, że dialog z nimi doprowadzi do porozumienia.

– Liczę na to, że te negocjacje, ten dialog, który prowadzimy z rezydentami, doprowadzą w końcu do porozumienia i  będziemy mogli zaapelować o to, aby system tak działał, by pacjent czuł się w nim bezpiecznie i wiedział, że jest bezpieczny i w komfortowej sytuacji. Bo w końcu ten system działa dla pacjenta, a nie pacjent dla tego systemu – powiedział Łukasz Szumowski.

Minister przypomniał też, że termin kolejnego spotkania z rezydentami wyznaczono na 1 lutego. Wskazał, że rozmawia także z dyrektorami placówek dotkniętych wypowiedzeniami klauzuli opt-out. Poinformował, że klauzę wypowiedziało 3960 ze 104 tys. lekarzy.

Podczas posiedzenia komisji zdrowia przewodniczący Bartosz Arłukowicz pytał ministra Szumowskiego m.in. o finansowanie procedur in vitro, przepisy dotyczące aborcji oraz dostęp do antykoncepcji awaryjnej.

„W tej chwili finansowanie i sposób przepisywania tej tabletki nie jest (…) priorytetem w okresie dwóch tygodni mojego urzędowania. W związku z tym na razie nie przewiduję (zmian), nawet się nie zastanawiałem nad zmianami w tym obszarze” – powiedział.

Odnosząc się do przepisów regulujących przeprowadzanie aborcji, powiedział: „Jeżeli będzie ustawa, która będzie wymagała stanowiska rządu, to takie stanowisko przedstawimy”.

Minister poinformował, że nowe standardy opieki okołoporodowej zostaną zaprezentowane jeszcze w pierwszym kwartale.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl