Sejm: projekt ws. opiekunów prawnych i medycznych odrzucony

Sejm odrzucił projekt klubu Kukiz’15 ws. opiekunów prawnych i medycznych. Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości, które złożyło wniosek o odrzucenie, projekt był wadliwy prawnie. Tym samym parlament zakończył prace nad projektem.

Zakładał  on wprowadzenie instytucji opiekunów: prawnego i medycznego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Podczas dzisiejszej debaty w Sejmie negatywną ocenę projektu przedstawiło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Pozostałe kluby poselskie – poza PiS – choć także wskazywały na liczne niedociągnięcia projektu, to opowiadały się za dalszymi pracami nad nim w komisji sejmowej.

Poseł PiS-u Barbara Bartuś podkreślała, że projekt zawiera szereg wad merytorycznych.

W większości te opinie są bardzo negatywne, w tym opinie pochodzące od województw i poszczególnych urzędów marszałkowskich. Jednak najbardziej druzgocąca jest opinia Sądu Najwyższego, która wylicza bardzo poważne błędy merytoryczne w tym projekcie. Opinia Sądu Najwyższego stwierdza na koniec wprost, że tego projektu nie da się dopracować w komisji. Jak mówiliśmy na wystąpieniach klubowych, nie kwestionujemy, że ten temat jest potrzebny do rozwiązania, tylko nie można tego zrobić tym projektem, bo ten projekt jest bardzo źle napisany – wskazała Barbara Bartuś.

Zgodnie z projektem, kompetencji opiekuna prawnego określałby sąd opiekuńczy. Mogłaby to być opieka „z kompetencją do reprezentacji” lub „z kompetencją do współdecydowania”. W tym drugim przypadku, opiekun potwierdzałby ważność czynności prawnych podopiecznego.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl