fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Min. Zdrowia chce, by wszyscy Polacy zaszczepili się przeciwko COVID-19

Ministerstwo Zdrowia chce, by w Polsce wszyscy zaszczepili się przeciwko COVID-19. Szczepionka będzie dostępna na zasadzie dobrowolności.  Polska kupi preparat za pośrednictwem Komisji Europejskiej. Jej przedstawiciele podpisali w środę umowę na zakup 300 milionów dawek.

Stolice poszczególnych państw zgłaszają zapotrzebowanie na szczepionkę. Z zapowiedzi wynika, że będzie ona dostępna na początku przyszłego roku.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia, zaapelował o sczepienie się przeciwko koronawirusowi. Zaznaczył, że to do nas należy jednak ostateczna decyzja.

– My ze swojej strony chcemy, żeby w Polsce zaszczepili się wszyscy, ale na pewno nie chcemy tworzyć atmosfery obowiązkowości. Polacy, tak jak każdy inny naród, muszą mieć świadomość, że szczepionka jest potrzebna, bo jak wygląda świat bez niej, widzimy dzisiaj. Ten świat będzie nadal tak wyglądał, jeśli nie będziemy się szczepić, czyli będą wymagane lockdowny, zamknięcia granic po to, żeby uratować życie ludzkie. Jako Ministerstwo Zdrowia i rząd gwarantujemy, że szczepionka będzie powszechnie dostępna i najprawdopodobniej także refundowana – powiedział Wojciech Andrusiewicz.

W pierwszej kolejności szczepionkę otrzymają ci, którzy są najbardziej zagrożeni: seniorzy, osoby z przewlekłymi chorobami, a także służby medyczne.

Komisja Europejska zatwierdziła w tym tygodniu umowę przewidującą zakup szczepionki z firmami farmaceutycznymi BioNTech i Pfizer.

Komisja podpisała też umowę z firmami Astra Zeneca i Johnson and Johnson.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl