fot. PAP/Radek Pietruszka

Trzy filary zmian w polskim szkolnictwie wyższym

Minister Jarosław Gowin zapowiada zmiany w Polskiej nauce i szkolnictwie wyższym. Mają się one opierać na trzech filarach.

W ramach pierwszego minister nauki i szkolnictwa wyższego wymienił ustawę deregulacyjną, która wejdzie w życie od października. Ma ona ukrócić biurokrację na uczelniach.

Minister Jarosław Gowin chce też, by w Polsce powstały uczelnie badawcze.

Uczelnie badawcze nie kształcą masowo, ale kładą duży nacisk na jak najwyższą jakość kształcenia, równocześnie koncentrując się na badaniach naukowych. Najlepsze uczelnie świata mają zazwyczaj po 10-15 tys. studentów, a najlepsze polskie uczelnie, jak Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Jagielloński, mają po 45-50 tys. Przy tak masowym modelu kształcenia trudno jest mówić o wysokiej jego jakości i trudno także o to, żeby naukowcy znajdowali odpowiednio dużo czasu na prowadzenie badań naukowych – wskazuje minister Gowin.

Drugi filar, na którym mają opierać się zmiany, dotyczy partnerstwa nauki i biznesu. W połowie sierpnia Rada Ministrów przyjęła już założenia nowej tzw. małej ustawy o innowacyjności. Jak przypomniał minister nauki, przedsiębiorcy zyskają dzięki niej wyższe ulgi podatkowe, odliczenia kosztów na badania i rozwój będą mogli podnieść do poziomu 50 proc.

Trzeci filar reform ma dotyczyć tzw. społecznej odpowiedzialności nauki. Nauka i uczelnie nie mogą być wieżą z kości słoniowej. Powinny się szerzej otworzyć na codzienne potrzeby Polaków – zaznaczył minister Jarosław Gowin.

TVP Info/PAP/RIRM

drukuj