fot. PAP/Paweł Supernak

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej

Rząd przyjął na dzisiejszym posiedzeniu między innymi projekt tzw. ustawy antylichwiarskiej. Kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat będzie grozić za żądanie dodatkowo dwukrotnie wyższych niż maksymalne kosztów wynikających z umowy pożyczki.

W myśl przepisów limitem 45 proc. w skali roku mają być objęte umowy zakupów ratalnych, a także tzw. chwilówek. Limit dodatkowych opłat ma zostać wprowadzony także w sytuacjach pożyczek udzielanych na umowy cywilno-prawne. Ma on wtedy wynosić 25 proc.

Nowe rozwiązania mają zapobiegać przypadkom lichwy, chronić klientów różnych firm pożyczkowych – powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

– Ta ustawa to usuwanie pułapek zakładanych bardzo często na obywateli nieświadomych tego, w jakiego typu relacje kredytobiorca-kredytodawca wchodzą. Dlatego ten łączny pułap odsetek na poziomie obowiązującym ustawowo, ale również kosztów poza odsetkowych wyliczanych czasami przez firmy pożyczkowe na najróżniejszych zasadach – za dowóz gotówki do domu, koszty ubezpieczenia, żeby podnieść łączną wartość kosztów poza odsetkowych – zgodnie z propozycją pana ministra Ziobry zostanie zmniejszony do rocznego pułapu około 50-60 procent – powiedział premier.

W ramach zmian powstać ma też tzw. kalkulator lichwy. Każdy będzie mógł na swój telefon ściągnąć bezpłatną aplikację i sprawdzić, jaką bierze pożyczkę, od kogo, na ile i za ile. To pomoże określić, czy mamy do czynienia z lichwiarzem, czy też nie.

RIRM

drukuj