fot. tv trwam

„By czas nie zaćmił i niepamięć”

Kształtowanie postaw patriotyzmu, zdobywanie wiedzy historycznej oraz rozwijanie umiejętności literackich – to główne cele podlaskiego konkursu historycznego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadpodstawowych.

W Wojewódzkim Konkursie Historyczno-Literackim „By czas nie zaćmił i niepamięć” wzięło udział 40 gimnazjalistów oraz uczniów szkół średnich. Tegoroczna siódma edycja konkursu poruszała trzy wydarzenia historyczne – zbrodnię katyńską, katastrofę w Smoleńsku oraz Obławę Augustowską. Jak mówi inicjator konkursu, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, konkurs miał zachęcić uczniów do poszukiwania prawdy o historii.

– Nie wszystko wiemy o tych trzech tragicznych wydarzeniach i w związku z tym trzeba tej prawdy poszukiwać, a wokół tych wydarzeń też dokonuje się manipulacja medialna, polityczna i chodzi o to, by młodzież tej manipulacji nie ulegała – wskazuje Jarosław Zieliński.

Celem konkursu jest także kształtowanie postaw patriotycznych i rozwijanie umiejętności literackich. Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów zajęła Julia Korolczuk ze szkoły podstawowej nr 29 w Białymstoku. Najlepsza w kategorii szkół ponadgimnazjalnych była Karolina Żylińska z Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach.

– Te prace rzeczywiście są dojrzałe. Młodzież potrafi korzystać z różnych źródeł, potrafi je porównywać ze sobą, potrafi też dostrzegać to, jakim działaniom sama podlega – dodaje Jarosław Zieliński.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i książkowe. Dodatkowo wyróżnione w konkursie eseje i rozprawy zostaną opublikowane.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl