fot. PAP

Kolejne problemy ze świadczeniami dla opiekunowie niepełnosprawnych

Mimo, że rząd przywrócił świadczenia pielęgnacyjne dla opiekunów osób niepełnosprawnych, urzędnicy nie chcą wypłacać im należnych świadczeń. Coraz więcej osób skarży się na ich opieszałość i arogancję.

Po ponad rocznej batalii, w tym wielu protestach,  projekt rządu realizując wyrok Trybunału Konstytucyjnego przywrócił opiekunom zaległe świadczenia. Jak wskazują wykluczeni opiekunowie – obecnie prowadzone są względem nich „przesłuchania”, te nie wnoszą jednak żadnych konkretów.

Danuta Januszka, Opiekun dorosłej osoby niepełnosprawnej mówi, że to rząd zobligowany jest do tego, aby proces zwrotu świadczeń odbywał się prawidłowo.

– Ministerstwo powinno wystosować pismo lub ogłosić informacje, żeby ludziom nie utrudniać. Żeby odwołania do SKO, czy wojewódzkich sądów administracyjnych nie trwały długo. Ludzie naprawdę są w trudnej sytuacji. Dotarły do mnie informacje, że jeszcze nie otrzymali nawet powiadomień  do domu. Jedna osoba była w MOPS-ie, a tam pani stwierdziła, że nie będzie ryzykować wypłacania jej pieniędzy, bo może mieć przez to problemy. W taki właśnie sposób nasz rząd, nasze kochane państwo z nami postępuje. Nigdy nie jest nic dopracowane i dopięte na ostatni guzik – komentuje Danuta Januszka.

W portalu internetowym Wykluczeni Opiekunowie Dorosłych Osób Niepełnosprawnych można przeczytać wiele skarg na urzędników.

RIRM

drukuj