fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Red. A. Stelmasiak o wyborze nowego RPO: Zarzut, że dr B. Wróblewski będzie politycznym wykonawcą partii rządzącej, uważam za nieuprawniony

Zarzut, że dr Bartłomiej Wróblewski będzie politycznym wykonawcą partii rządzącej, uważam za nieuprawniony. Znam na tyle dobrze jego polityczny dorobek, że mogę powiedzieć, iż jest on samodzielnym człowiekiem. […] Będzie takim Rzecznikiem, jakiego my Polacy i katolicy  nie będziemy musieli się wstydzić – wskazał Artur Stelmasiak, redaktor tygodnika „Niedziela”, na antenie Radia Maryja podczas piątkowej audycji „Aktualności dnia”.

Od wielu tygodni polscy politycy próbują powołać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak dotąd trzykrotnie odrzucano kandydatów zaproponowanych na to stanowisko. Przed parlamentem kolejne podejście wyłonienia następcy dotychczasowego RPO Adama Bodnara.

– W tej chwili mamy dra Bartłomieja Wróblewskiego, który będzie startował z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Jest to naukowiec, polityk, poseł zasłużony dla obrony życia w Polsce. To on składał wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w imieniu przeszło setki posłów, który zakończył się szczęśliwie dla nienarodzonych dzieci – poinformował red. Artur Stelmasiak.

Innym zgłoszonym kandydatem jest prof. Sławomir Patyra, prawnik UMCS. Jest to kandydat Koalicji Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Jeżeli chodzi o ochronę konstytucyjnych praw człowieka, to jest to człowiek, który stoi po tej drugiej stronie. Była opinia Fundacji im. Stefana Batorego, gdzie się podpisał, uważając, że nadużyciem jest mówienie o nienarodzonym dziecku jako o dziecku – powiedział redaktor tygodnika „Niedziela”.

Trzecim kandydatem na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich jest Piotr Ikonowicz.

– Jest to człowiek Lewicy. Na pewno zasłużony, jeżeli chodzi o sprawy lokatorskie w Warszawie w sprawie reprywatyzacji. Natomiast światopoglądowo stoi po drugiej stronie sporu – wskazał gość audycji.

Zdaniem redaktora tygodnika „Niedziela” największą szansę na poparcie ma dr Bartłomiej Wróblewski.

– Nie powinien mieć on problemu w Sejmie, ponieważ może liczyć na głosy całej Zjednoczonej Prawicy i Konfederacji. Jak zwykle trudnością będzie Senat – ocenił red. Artur Stelmasiak.

Dziennikarz odniósł się także do postawy obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich, który nie stroni od sporów światopoglądowych.

– Obecny RPO uczestniczył również w sporze o Puszczę Białowieską, o czym wiele osób już nie pamięta. Stał się adwokatem osób, które przypinały się do drzew i sprowadziły nieszczęście w ten rejon Polski, jeżeli chodzi o las – przypomniał dość piątkowych „Aktualności dnia”.

Głównym zadaniem Rzecznika Praw Obywatelskich jest stanie na straży praw Polaków, zwłaszcza w czasie trwającej wojny cywilizacyjnej.

– Zarzut, że dr Bartłomiej Wróblewski będzie politycznym wykonawcą partii rządzącej, uważam za nieuprawniony. Znam na tyle dobrze jego polityczny dorobek, że mogę powiedzieć, iż jest on samodzielnym człowiekiem. Ma świetne wykształcenie, studiował na wielu europejskich  uczelniach. Zna cztery języki. Naprawdę będzie takim Rzecznikiem, jakiego my Polacy i katolicy  nie będziemy musieli się wstydzić – zapewnił redaktor tygodnika „Niedziela”.

Rozmowa z redaktorem tygodnika „Niedziela” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj