fot. sn.pl

SN zajmie się kasacją w sprawie znanego kolekcjonera warszawskich kamienic Marka M.

22 marca 2021 roku Sąd Najwyższy zajmie się kasacją w sprawie znanego kolekcjonera warszawskich kamienic Marka M. Sprawa dotyczy nieruchomości przy ul. Targowej.

Marek M. to znany handlarz roszczeń, przez niektórych nazywany kolekcjonerem kamienic. Jego nazwisko pojawia się w co najmniej kilku sprawach, którymi zajmuje się komisja weryfikacyjna, mająca zbadać kulisy dzikiej reprywatyzacji w Warszawie.

– To między innymi ul. Targowa 66, która jako sprawa dotycząca reprywatyzacji niezgodnej z prawem, była pierwszą sprawą, która de facto zakończyła się wyrokiem skazującym – powiedział Jan Mosiński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, członek [komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji].

W sprawie nieruchomości przy ul. Targowej sąd pierwszej instancji wymierzył Markowi M. karę 60 tys. zł grzywny i 31 tys. zł pokrycia kosztów sądowych. Wyrok zaostrzył sąd apelacyjny. Skazał warszawskiego kolekcjonera kamienic na karę jednego roku i sześciu miesięcy więzienia. Obrona złożyła kasację do Sądu Najwyższego. Odwołał się też Prokurator Generalny, który chce wyższej kary dla Marka M.

– Prokurator Generalny twierdził, jeżeli dobrze kojarzę fakty, że doszło do usiłowania wprowadzenia innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, poprzez wprowadzenie w błąd, co podnosi oczywiście wysokość kary do 8 lat więzienia – podkreślił Jan Mosiński.

Obie kasacje zostaną rozpatrzone przez Sąd Najwyższy 22 marca 2021 roku. Sprawą zajmie się Izba Karna Sądu Najwyższego. Posiedzenie ma mieć charakter jawny. Przed sądem okręgowym toczy się już kolejny proces, w którym Marek M. ma postawione zarzuty. To sprawa nieruchomości przy ul. Dynasy 4.

TV Trwam News

drukuj