fot. Marta Telakowska

Warszawa: trwa konferencja „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś – rok później”

W Warszawie trwa konferencja pt. „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś – rok później”. Nawiązuje ona do ubiegłorocznego toruńskiego spotkania środowisk naukowych, polityków i leśników. Ma pokazać, co zmieniło się od tego czasu w przedmiocie konferencji.

Wydarzenie otworzyli dyrektor Radia Maryja o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR i były minister środowiska prof. Jan Szyszko. W spotkaniu udział biorą przedstawiciele świata nauki, polityki i Kościoła.

W swojej prelekcji o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR zwracał uwagę, iż należy ciągle walczyć o niepodległość Polski.

Patrzę na to wszystko, co się wokół dzieje. Patrzę na tę ciągłą walkę o niepodległość, tak jak na wolność. Nigdy nie można powiedzieć, że wolność została zdobyta raz na zawsze, tak samo niepodległość. Trzeba ją ciągle zdobywać, bo jesteśmy w takim miejscu historii i na takiej szerokości geograficznej. „Do zwycięstwa zła wystarczy bierność dobrych” – warto to zapamiętać i zrobić rachunek sumienia – mówił Dyrektor Radia Maryja.

W obecnych czasach nasilają się metody manipulacji człowiekiem. Według dzisiejszego formowania mentalności, to nie przyroda ma służyć człowiekowi, ale odwrotnie – podkreślała z kolei w swojej prelekcji krytyk teatralna Temida Stankiewicz-Podhorecka.

Procesy wyniszczające naszą kulturę obecnie nie tylko umniejszyły się, ale jeszcze bardziej nasiliły. Wystarczy spojrzeć na to, co dziś robią artyści w teatrach i nie tylko tam. Metody manipulowania człowiekiem są wciąż aktualne i coraz bardziej wyrafinowane. Metody formowania mentalności człowieka, tzw. mentalności odwróconego porządku, według którego to nie przyroda i zwierzęta mają służyć człowiekowi, ale odwrotnie. To człowiek ma być podporządkowany przyrodzie i zwierzętom, ma im wręcz służyć. W trwającym obecnie procesie przebudowy świata i człowieka w kierunku ateistycznym, w owym formowaniu nowej mentalności, wbrew prawu naturalnemu i naturalnemu porządkowi rzeczy, wykorzystywane są rozmaite przestrzenie naszego życia, w tym przyroda i kultura, która jest najskuteczniejszym narzędziem wpływu na formowanie mentalności człowieka. Kultura jest bardziej skutecznym narzędziem aniżeli polityka, bo kultura jest „pasem transmisyjnym” niosącym ideologię – podkreślała Temida Stankiewicz-Podhorecka.

Konferencję „Jeszcze Polska nie zginęła – wieś – rok później” organizują: WSKSiM, Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju oraz Katedra Teologii Pastoralnej UKSW.

RIRM

drukuj