A. Merkel krytykuje Turcję za ostrzeżenie przed podróżami do Niemiec

Zaostrza się spór między Niemcami a Turcją. Kanclerz Angela Merkel skrytykowała w niedzielę władze w Ankarze za wydanie ostrzeżenia przed podróżami tureckich obywateli do „antytureckich Niemiec”. Merkel dodała, że w jej kraju nie aresztuje się dziennikarzy.

„Chcę bardzo wyraźnie powiedzieć: każdy turecki obywatel może do nas przyjechać” – powiedziała Angela Merkel podczas wiecu wyborczego w niedzielę w Delbrueck.

„U nas nie aresztuje się dziennikarzy, nie wsadza się dziennikarzy do aresztu śledczego, u nas panuje wolność wypowiedzi i praworządność. Jesteśmy z tego dumni” – zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji wydało w sobotę oświadczenie, w którym ostrzegło tureckich obywateli przed podróżowaniem do Niemiec ze względu na „wzrost antytureckich nastrojów” towarzyszący nadchodzącym wyborom do Bundestagu.

„Kampanie przywódców politycznych w Niemczech bazują na antytureckich nastrojach i na uniemożliwieniu członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej” – napisało MSZ w oświadczeniu. Zaznaczyło, że na atmosferę polityczną w Niemczech wpływa skrajna prawica, „a nawet retoryka rasistowska”.

PAP/RIRM

drukuj