Niemcy wprowadzają najniższą krajową

Niemiecki rząd przyjął wczoraj projekt ustawy, która przewiduje wprowadzenie od początku przyszłego roku (po raz pierwszy w historii Niemiec) płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro na godzinę dla niemal wszystkich zatrudnionych. 

8,5 euro na godzinę – tyle najmniej będzie zarabiać osoba pracująca w Niemczech. Niższe stawki mają otrzymywać jedynie osoby podejmujące pierwszą pracę po dłuższym okresie bezrobocia oraz młodzież poniżej 18 roku, bez wyuczonego zawodu, a także praktykanci. Dodatkowo do końca roku 2016 niższe od płacy minimalnej wynagrodzenia będą dozwolone w tych zakładach pracy lub branżach, gdzie przewidują to zawarte wcześniej układy zbiorowe.

Ministerstwo pracy i spraw socjalnych zapowiedziało, że proponowany pakiet ustaw „przywraca sprawiedliwość” na rynku pracy. Cztery miliony pracowników w Niemczech otrzymuje obecnie wynagrodzenie nie pozwalające na utrzymanie się. Płaca minimalna  miałaby obowiązywać zarówno Niemców, jak i obcokrajowców.

Niemieccy przedsiębiorcy ostrzegają przed likwidacją miejsc pracy i wzrostem bezrobocia wskutek wprowadzenia płacy minimalnej. Ministerstwo przyznało, że niektóre zawody i branże mogą po wprowadzeniu nowych przepisów przeżywać początkowo trudności. Zaniepokojeni są taksówkarze i rolnicy, w tym właściciele sadów i plantacji szparagów. Ostrzegają, że nie będzie ich stać na płacenie pracownikom sezonowym z zagranicy wynagrodzenia w przewidzianej ustawą wysokości.

Dotychczas płaca minimalna obowiązywała tylko w niektórych branżach, między innymi w budownictwie. Płaca minimalna była głównym hasłem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), tworzącej wraz z partiami chadeckimi CDU i CSU od grudnia 2013 roku koalicyjny rząd Angeli Merkel. 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl