MEN przedstawi informację m.in. nt. programu „Cyfrowa Szkoła”

MEN przedstawi dziś informację nt. stanu realizacji programu rządowego „Cyfrowa Szkoła” oraz wyników pilotażu w szkołach.

Na posiedzeniu połączonych Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Innowacyjności i Nowych Technologii posłowie wysłuchają, jak wygląda sytuacja obecnie. W sprawozdaniu z pilotażu podkreślono, m.in., że w niektórych szkołach podłączenie szybkiego internetu jest za drogie. Są też problemy z siecią Wi-Fi.

Rządowy program ma na celu cyfryzację wszystkich polskich szkół. Zakłada m.in. zakup sprzętu multimedialnego dla uczniów i nauczycieli. W jego ramach powstawał również e-podręcznik. Prowadzone są szkolenia nauczycieli.

Poseł Lech Sprawka, były wiceminister edukacji, mówi, że MEN w obecnym kształcie nie potrafi realizować dużych programów.

– Już sam fakt, że w budżecie 2014 roku nie ma pozycji pod nazwą „Cyfrowa Szkoła”, że nie ma rezerwy celowej, świadczy o tym, że jest jakiś całkowity impas w tym programie. Ten słynny pilotaż, który był wynikiem jakichś nieporozumień między ministrem finansów a ministrem edukacji narodowej, co prawda w jakiś sposób jest realizowany, ale jak się okazuje z różnych opinii, przyszłość tego programu stoi pod wielkim znakiem zapytania – zauważa poseł Lech Sprawka.

Rozpoczęto też prace nad e-podręcznikami i tutaj też pojawiło się wiele krytycznych opinii projektu, który nie sprawdził się w wielu szkołach.

RIRM

drukuj