Ogólnopolska akcja „Tornister pełen uśmiechów” czas start!

Od dziś rusza ogólnopolska akcja „Tornister pełen uśmiechów”, która ma na celu zbiórkę środków na wyprawki szkolne dla dzieci z ubogich rodzin.

Według badań, ponad milion dzieci w Polsce jest dotkniętych biedą. Koszt jednej wyprawki szkolnej to kilkaset złotych. Na zakup nowych podręczników nie mogą pozwolić sobie w sposób szczególny rodzice z rodzin wielodzietnych, których sytuacja finansowa nie wygląda najlepiej.

Ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska zauważa, że przy wzrastającym bezrobociu w Polsce potrzebne są tego typu przedsięwzięcia.

– Widzimy, że jest duże bezrobocie i bieda w Polsce. Najlepiej zauważają to wychowawcy w szkołach; ci, którzy mają styczność z dziećmi. Akcja „Tornister pełen uśmiechów” jest bardzo konieczna. W ten sposób możemy przynajmniej częściowo zaradzić tej trudnej sytuacji, w jakiej znajdują się rodzice, mający kilkoro dzieci, a także rodzice bezrobotni. Są ludzie ubodzy, potrzebujący, dlatego ta akcja będzie kontynuowana – powiedział ks. Marian Subocz.

Zakup samych podręczników do szkoły to kwota blisko 500zł – zauważa Cezary Gorczyca, ojciec dzieci w wieku szkolnym.

– Dla większości rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym jest to duże jednorazowe obciążenie. Wszystkie startowe podręczniki trzeba nabyć od razu. Pakiet, np. dla trzecioklasisty kosztuje ok. 250 zł. Jeżeli jest to szkoła profilowana – tak jak u moich dzieci – to dodatkowo jeszcze 200 zł, dodając językowe – ok. 100 zł. Tak to wygląda. Podręczniki zamykają się w kwocie ok. 500 zł na dziecko. Do tego dochodzi całe oprzyrządowanie: piórniki, kredki, tornistry, trampki. W zeszłym roku, jak przeliczaliśmy wyszło nam ok. 900 zł na jedno dziecko – wskazał Cezary Gorczyca.

Akcja ta realizowana jest po raz piąty. W ubiegłych latach rozdano 37 tys. wyposażonych wyprawek.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl