NIK: nie wszystkie szkoły są przystosowane, by przyjąć sześciolatki

W dalszym ciągu nie wszystkie szkoły w pełni są przystosowane do tego, aby przyjąć rozpoczynające edukację sześciolatkialarmuje NIK.

Kontrolerzy NIK sprawdzili 88 szkół oraz pozyskali informacje o przystosowaniu placówek z blisko 7 tys. innych szkół publicznych. Izba stwierdziła, że placówki zatrudniają wykwalifikowaną kadrę nauczycielską oraz posiadają dobrze wyposażone sale lekcyjne.

W przedstawionych wynikach kontroli ujawniane są jednak problemy z ergonomią wyposażenia i dostosowania obiektów do potrzeb najmłodszych dzieci, które mają podjąć edukację. Problemem i zagrożeniem dla bezpieczeństwa dzieci może być także potrzeba dostosowania planów zajęć do systemu zmianowego, szczególnie w dużych miastach.

Problemy z odpowiednim do wieku uczniów wyposażeniem występują w ponad 1/3 stołówek i ¼ toalet szkolnych. Sygnalizujemy, że istotnym problemem dla szkół może być konieczność organizacji zajęć w systemie zmianowym. W całym kraju wzrośnie nawet o 70 proc. liczba uczniów w klasach pierwszych. System zmianowy może wystąpić, zwłaszcza w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców, gdzie liczba zorganizowanych klas z pierwszakami, będzie w niektórych szkołach większa od liczby sal lekcyjnych. Dlatego szkoły muszą zadbać o plany lekcji uwzględniające dobro najmłodszych uczniów – powiedziałKrzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

Europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska podkreśla, że polskie szkoły w niczym nie przypominają tych w zachodniej Europie, gdzie dzieci również w wieku sześciu lat rozpoczynają edukację. Rząd Donalda Tuska przerzuca odpowiedzialność za ten stan na dyrektorów szkół.

– To stresowanie dziecka tym, że będzie musiało korzystać z nieprzystosowanych do tego toalet, a niestety bardzo często nie ma pieniędzy nawet na papier toaletowy. Te wszystkie obowiązki spadną na dyrektora szkoły, bo rodzice będą mieli pretensje do dyrektora i nauczycieli, nie do rządu. A to właśnie rząd jest odpowiedzialny za to, że szkoły są nieprzystosowane – wskazała europosłanka Jadwiga Wiśniewska.

NIK ponownie wyśle swój raport do wszystkich gmin w Polsce. Ubiegłoroczna kontrola, miał wpływ na usunięcie wielu nieprawidłowości występujących w szkołach.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl