Honorowy obywatel stolicy

Dziś w przeddzień 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego podczas uroczystej sesji Rady miasta Warszawy zostaną nadane tytuły honorowego obywatela stolicy.

Tytuł ten otrzyma m.in. były premier Jan Olszewski.

Nadawane każdego roku w Dniu Pamięci Warszawy tytuły są wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli polskich i cudzoziemców.

Maciej Wąsik, radny miasta z ramienia Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że w ten sposób doceniono postawę premiera Jana Olszewskiego jaką wykazał się w latach 80.

– W tym roku, ten zaszczytny tytuł honorowego obywatela przypadł m.in.  Janowi Olszewskiemu, byłemu premierowi Rzeczpospolitej. Jan Olszewski to człowiek niezłomny, niestrudzony obrońca, adwokat wielu opozycjonistów z lat 80. w procesach politycznych, które były wytaczane działaczom „Solidarności” przez władze stanu wojennego, przez reżim Jaruzelskiego. Cieszę się bardzo, że Rada miasta stołecznego Warszawy dojrzała te zasługi Jana Olszewskiego i postanowiła uhonorować go honorowym obywatelstwem – podkreślił Maciej Wąsik.

Także dziś o godz. 18:00 przy pomniku Powstania Warszawskiego na warszawskim Placu Krasińskich sprawowana będzie polowa Msza święta. Po niej odbędzie się Apel Poległych. Uroczystości na Placu Krasińskich zakończy plenerowe widowisko pt. „Śpiew murów 44”. Będzie to opowieść o latach wojny, bohaterskiej walce Polaków i tragedii Warszawy w czasie powstania.

RIRM

drukuj