„Na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje życie”

Przesłanie ks. bp. Józefa Guzdka, biskupa polowego Wojska Polskiego, w związku z 69. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

1 sierpnia o godz. 17.00 Warszawa na moment zatrzyma się, by upamiętnić Powstanie Warszawskie. Rozlegną się dzwony w kościołach. Pod pomnikami powstańców i na miejscach straceń ludności cywilnej pojawią się kwiaty.

Pragnę zachęcić do refleksji nad wydarzeniami sprzed 69 lat, które ukazały głębię miłości do Ojczyzny naszych Rodaków, zdolność do poświęcenia w obronie jej niepodległości i niezależności, męstwo i heroizm mieszkańców Warszawy. Niech będzie ona okazją do postawienia sobie pytania o nasze zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego. Czy stać nas na konkretną pomoc tym, którzy wokół nas zmagają się z biedą, z chorobą czy innymi trudnymi doświadczeniami? Czy potrafimy się wznieść ponad indywidualne i grupowe interesy wtedy, kiedy Ojczyzna potrzebuje od nas odpowiedzialnego współdziałania, a nawet wyrzeczenia i ofiary?

W naszych środowiskach dostrzeżmy powstańców warszawskich i okażmy im szacunek oraz wdzięczność. Oni na ołtarzu Ojczyzny złożyli swoje życie i zdrowie, swoją młodość i szczęście rodzinne. Każda powstańcza uroczystość niech odbywa się w atmosferze sprzyjającej zadumie i modlitwie.

Wiernych ordynariatu polowego zachęcam do udziału w uroczystościach upamiętniających Powstanie Warszawskie, zwłaszcza do uczestnictwa we Mszy św. 31 lipca o godz. 18.00 na placu Krasińskich przed katedrą polową Wojska Polskiego. Liturgii w tym miejscu będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Polecam, aby 1 sierpnia o godz. 17.00 rozległy się dzwony w katedrze polowej i kościołach garnizonowych Warszawy-Bemowa, Warszawy-Wesołej, Legionowa i Rembertowa. Podczas Mszy św. tego dnia należy dodać wezwanie za poległych powstańców i mieszkańców Warszawy.

Wszystkim, którzy włączą się w obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

bp Józef Guzdek
biskup polowy Wojska Polskiego

drukuj