fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

MEN rozpoczęło konsultacje dot. harmonogramu rekrutacji uczniów do szkół ponadpodstawowych

Ministerstwo Edukacji Narodowej rozpoczęło konsultacje dotyczące harmonogramu rekrutacji uczniów do szkół ponadpodstawowych.

Ustalony przez resort projekt w tej sprawie zawiera nowe terminy postępowania rekrutacyjnego, w tym terminy składania dokumentów do klas pierwszych. Dostosowano je do zmienionego terminu egzaminu ósmoklasisty.

Zgodnie z propozycją, wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 15 czerwca do 4 sierpnia. Wyjątkiem są m.in. szkoły i odziały dwujęzyczne oraz międzynarodowe.

Listy uczniów zakwalifikowanych do szkół zostaną ogłoszone 12 sierpnia. 19 sierpnia – to z kolei termin ogłoszenia list kandydatów przyjętych do szkół.

Rzecznik MEN Anna Ostrowska przekazała, że proces rekrutacyjny będzie mógł przebiegać bez konieczności osobistych wizyt w szkołach.

– W okresie ograniczenia funkcjonowania placówek oświatowych listy z wynikami postępowania rekrutacyjnego, czyli listy z nazwiskami osób zakwalifikowanych, niezakwalifikowanych, a także przyjętych i nieprzyjętych, mogą być publikowane na stronach internetowych szkół. Dodatkowo, wnioski o przyjęcie do szkoły, w tym również wymagane załączniki, można będzie przesyłać drogą elektroniczną. Nie ma zatem potrzeby osobistego stawiania się w szkole – poinformowała Anna Ostrowska.

W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na nowy rok szkolny odstąpiono od przeprowadzania postępowania uzupełniającego. Kandydaci, którzy nie zostaną przyjęci do szkół w postępowaniu rekrutacyjnym, będą przyjmowani do tych szkół na podstawie decyzji dyrektora placówki.

Ministerstwo Edukacji Narodowej czeka na uwagi do projektu do 13 maja.

RIRM

drukuj