fot. PAP/Radek Pietruszka

Wicemin. M. Machałek w Radiu Maryja: Młodzi ludzie coraz chętniej wybierają kształcenie branżowe i techniczne

Młodzi ludzie coraz chętniej po szkole podstawowej wybierają kształcenie branżowe i techniczne. Nie dlatego, że nie mają szans na inne, tylko dlatego, że chcą iść do tych szkół, bo one dobrze przygotowują do przyszłego zawodu – mówiła w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister edukacji i nauki, Marzena Machałek.

Kształcenie branżowe i techniczne przeżywa obecnie swój renesans.

– Młodzi ludzie coraz chętniej po szkole podstawowej wybierają kształcenie branżowe i techniczne, bo ponad 58-59 proc. młodych ludzi w tej chwili wybiera te szkoły, ale nie dlatego, że nie mają szans na inne, tylko dlatego, że chcą iść do tych szkół, bo one dobrze przygotowują do przyszłego zawodu, ale też nie zamykają drogi na dalsze kształcenie. Mocno powiązaliśmy też to kształcenie z pracodawcami, z biznesem – zwróciła uwagę Marzena Machałek.

Do tego MEiN otwiera Branżowe Centra Umiejętności.

– To będą kluczowe jednostki, które będą łączyć biznes, naukę, szkołę, nauczycieli dorosłych i będą przewidywać kompetencje przyszłości, przygotowywać do zmiany, jeśli potrzeba takich umiejętności w danej branży. To bardzo ważna kwestia – zaznaczyła wiceminister edukacji.

Ministerstwo kładzie też nacisk na krzewienie wśród uczniów patriotyzmu i polskiej kultury. Służy temu m.in. opracowany przez MEiN program wycieczek szkolnych „Poznaj Polskę”.

– Program „Poznaj Polskę” cieszył się ogromnym powodzeniem. (…) Jest zapotrzebowanie na takie wartościowe istotne wyjazdy, wycieczki i myślę, że to będzie kontynuowane – podkreśliła rozmówczyni Radia Maryja.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zainwestowało także ogromne środki w modernizację i informatyzację szkół, a także budowę nowych placówek oświatowych.

– To są ogromne środki. Nigdy takich środków nie było. (…) To są ogromne inwestycje – wskazała Marzena Machałek.

Całość rozmowy z wiceminister Marzeną Machałek jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj