fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zakończyło się XXVI Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

W Dukli w województwie podkarpackim zakończyło się XXVI Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej. W trzydniowym wydarzeniu uczestniczyło ponad 4,5 tys. młodych z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy. W niedzielę gościł na nim również marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Wszyscy przybyli do Dukli na zaproszenie metropolity przemyskiego ks. abp. Adama Szala. Spotkaniu przyświecało hasło: ,,W mocy Bożego Ducha”.

Mszy św. kończącej wydarzenie przewodniczył i homilię wygłosił nuncjusz apostolski w Polsce. Zwracając się do młodych, ks. abp Salvatore Pennacchio nawiązał do adhortacji apostolskiej ,,Christus vivit” papieża Franciszka. Dokument stanowi podsumowanie Synodu Biskupów o młodzieży.

– Ojciec Święty zachęca wszystkich młodych, aby przeżywali swą młodość wraz z Jezusem, traktując Go jako inspirację i wzór do naśladowania. Chrystus żyje i chce, abyś ty również żył. Jestem przekonany, że wasza obecność tutaj jest odpowiedzią na Jego zaproszenie – przekonywał ks. abp Salvatore Pennacchio.

Inicjatorem wielu spotkań młodych był papież Polak, św. Jan Paweł II – przypomniał metropolita przemyski ks. abp Adam Szal.

– Także w jakimś sensie zorganizował nas dzisiaj tutaj w Dukli łącząc się razem z męka Chrystusa – akcentował.

Znakiem rozesłania było wręczenia młodzieży książki „Kształcenie charakteru” o. Mariana Pirożyńskiego CSsR. Dzięki Rodzinie Radia Maryja 5 tys. egzemplarzy trafiło do młodych.

– Trzeba kształcić charakter. Nie tylko muskuły, nie tylko nasze umysły, ale charaktery, szlachetne charaktery, czyli kształtować cnoty – stałą dążność do dobrego i wyrywać wady – stałą skłonność do złego. Jest nadzieja i życzę wam odwagi, tej cnoty odwagi w głoszeniu Chrystusa – mówił obecny na uroczystościach w Dukli o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

W spotkaniu młodzieży w Dukli uczestniczyli m.in. Ania i Bartłomiej z Błażowej. Młodzi mówili o swoich wrażeniach w rozmowie z TV Trwam.

– Najbardziej podobała mi się wczorajsza adoracja krzyża, gdzie każdy mógł podejść do niego, dotknąć go. Był wyjątkowy klimat. Diakonia muzyczna pięknie śpiewała. Myślę, że było to cudowne przeżycie – wskazała Ania.

– Mnie najbardziej dotknął koncert „Nie ma Go tu”. (…) Diakonia muzyczna przyczyniła się do tego, że mogliśmy dobrze przeżyć te rekolekcje – dodał Bartłomiej.

Na Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej przybyła też m.in. młodzież z Ukrainy. Wśród niej był brat Damian, kleryk z Użhorodu.

– Przyjechałem tutaj po raz pierwszy. Spotkał mnie wielki zaszczyt bycia tutaj, u ojców bernardynów. Dziękuję za to przyjęcie. Przyjechaliśmy tutaj z braćmi. To było wspaniałe spotkanie – mówił brat Damian.

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej po raz pierwszy odbyło się w 1994 r. w Przemyślu. Od tego czasu, co roku metropolita przemyski zaprasza młodzież do innego miasta archidiecezji.

RIRM/TV Trwam News


[GALERIA] Dukla: zakończenie XXVI Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej – fot. PAP/Darek Delmanowicz.

drukuj