fot. flickr.com

PE: głosowanie nad funduszem przemysłu obronnego UE

Parlament Europejski zagłosuje dziś nad pierwszym w historii funduszem przemysłu obronnego Unii Europejskiej. Budżet pomoże w finansowaniu rozwoju nowych technologii w dziedzinie uzbrojenia. W latach 2019-2020 program miałby dysponować budżetem w wysokości 500 mln euro.

Głosowany dziś projekt to wersja pilotażowa. W najbliższym czasie PE ma zająć się też rozszerzoną wersją programu z funduszem 13 mld euro.

Zdaniem wiceszefa PE prof. Zdzisława Krasnodębskiego, pilotażowy program obronny w obecnym kształcie może być korzystny dla Polski.

Jest w UE teraz trend, ażeby wzmacniać potencjał obronny Unii. Jeżeli to nie będzie kosztem NATO, to może zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Może się także przyczynić do rozwoju naszego przemysłu obronnego. Zatem jest to dla nas korzystna tendencja. Jest to także szansa dla naszego przemysłu zbrojeniowego. Chciałbym, żebyśmy z tego skorzystali. Staramy się rozmawiać, zachęcać i pytać o postulaty, ażeby potrzeby Polski miały odzwierciedlenie w tych regulacjach prawnych – powiedział prof. Krasnodębski.

Po środki z unijnego funduszu przemysłu obronnego będą mogły zgłaszać się minimum trzy firmy państwowe lub prywatne z trzech różnych krajów UE.

W trakcie procedowania projektu kwestią sporną był udział podwykonawców spoza UE w realizacji inwestycji zbrojeniowych. W drodze dyskusji ustalono, że państwa trzecie będą mogły uczestniczyć w programie. Dla Polski to dobra wiadomość ze względu na ścisłą współpracę z USA w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego.

 

RIRM

drukuj