fot. PAP/EPA

Rosja zwiększy wydatki na obronność?

Ukraina będzie współpracować z Kanadą, by sięgnąć po rosyjskie aktywa zamrożone przez kraje G7. Kreml w przyszłym roku może gwałtownie zwiększyć wydatki na obronność.

Według doniesień Bloomberga Rosja chce wydać na zbrojenia trzykrotnie więcej niż w roku 2021, poprzedzającym inwazję na Ukrainę. Wtedy cele wojskowe kosztowały Kreml 2,7 proc. PKB. W 2023 r. nastąpił wzrost do 3,9 procent. W przyszłym roku planowane są jeszcze większe nakłady, sięgające 6 proc. PKB. Ma być to kwota 112 mld dolarów.

Doniesienia medialne wskazują, że Kreml próbuje unikać ujawnienia kosztów związanych ze zbrodniczą wojną przeciwko Ukrainie. Bloomberg podnosi jednak, że koszty agresji są potężne, a wydatki na wojsko – choć Rosja przygotowuje się do wyborów prezydenckich – przewyższają wydatki na cele socjalne, gdy gospodarka znajduje się pod presją z powodu zachodnich sankcji.

W przyszłym roku Kreml liczy na wzrost dochodów ze sprzedaży ropy i gazu o niemal 25 procent. W bieżącym roku ponad 3 mln ton rosyjskiej ropy dotarło do Węgier. Gaz, jaki dostał z Moskwy Budapeszt, to ponad 4 mld metrów sześciennych. W trakcie spotkania ze Siergiejem Ławrowem węgierski minister spraw zagranicznych miał otrzymać deklarację kontynuowania dostaw.

Tymczasem prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, po Waszyngtonie udał się do Kanady. Premier kraju, Justin Trudeau, ogłosił kolejne sankcje wobec Rosji, nowy pakiet wojskowy dla Kijowa oraz zapowiedział działania, w myśl których Ukraina ma otrzymać rosyjskie aktywa zamrożone przez kraje G7.

– Kanada i Ukraina zgodziły się nawiązać współpracę z partnerami z G7 w celu powołania grupy roboczej złożonej z wybitnych osobistości, która będzie doradzać w sprawie zajęcia i konfiskaty rosyjskich aktywów, w tym Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej – poinformował premier Kanady, Justin Trudeau.

Według szacunków, jakie wcześniej podawały media, zamrożone aktywa Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej w krajach G7, Unii Europejskiej i Australii sięgają 300 mld dolarów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl