Polsko-ukraińskie rozmowy o modernizacji armii
Techniczne aspekty modernizacji sił zbrojnych to temat poniedziałkowych rozmów wiceministra obrony Czesława Mroczka z przebywającym w Warszawie jego ukraińskim odpowiednikiem Iwanem Rusnakiem.
– Nasi prezydenci rozmawiali o współpracy, także wojskowej obu państw. Polska od wielu miesięcy, od początku konfliktu jest zaangażowana w poparcie ukraińskiego stanowiska na forum UE i NATO. Jesteśmy krajem wiodącym, jeśli chodzi o jeden z natowskich funduszy powołanych dla wsparcia ukraińskiej armii. Dzisiejsza wizyta wpisuje się w relacje bilateralne, też niezwykle ważne – powiedział Mroczek.
– Dzisiejsze rozmowy to spotkanie dwóch wiceministrów odpowiedzialnych za modernizację techniczną. Oba kraje używają jeszcze w dużej mierze systemów poradzieckich. Przemysł obronny to poważna część gospodarki obu krajów, ale najważniejszy będzie kontekst bieżący – dodał.
Za „możliwą i obiecującą” uznał perspektywę współpracy przemysłów zbrojeniowych obu krajów. Zaznaczył, że to perspektywa wieloletnia. „Nie da się zbudować wspólnego produktu czy współpracy w zakresie produkcji uzbrojenia z dnia na dzień. To są procesy długotrwałe” – dodał.
Wiceszef MON zwrócił uwagę, że współpraca została już nawiązana – Ukraina kupowała w Polsce wyposażenie indywidualne żołnierza – hełmy i kamizelki kuloodporne.
Zastrzegł, że wtorkowe spotkanie to dopiero początek rozmów o współpracy i ewentualnym zainteresowaniu Ukrainy uzbrojeniem z Polski. „Ukraina miała o wiele bardziej rozwinięty przemysł obronny niż Polska, większe doświadczenia w sprzedaży na zewnątrz, była poważniejszym eksporterem niż Polska i ma dosyć duży potencjał. Wsparcie dla Ukrainy byłoby ważne, ale to procesy długotrwałe” – ocenił Mroczek.
Na wrześniowym szczycie NATO postanowiono, że sojusz powoła specjalny fundusz powierniczy, ok. 15 mln euro, na rzecz modernizacji armii Ukrainy. Polska deklarowała udział w projektach związanych z logistyką i standaryzacją.
W ubiegłym tygodniu podczas wizyty prezydenta Petra Poroszenki w Polsce prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę ratyfikującą ze strony Polski umowę stowarzyszeniową Ukrainy z UE. W skład delegacji wchodził minister obrony Stepan Połtorak, z którym wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak rozmawiał o współpracy dwustronnej i o będącej w trakcie formowania litewsko-polsko-ukraińskiej brygadzie.
PAP