[TYLKO U NAS] Ks. prof. Bortkiewicz: Letnia szkoła Bractwa św. JP II podejmie tematykę wolności

W tym roku podczas letniej szkoły Bractwa św. Jana Pawła II w Toruniu podejmujemy tematykę wolności. Będziemy spoglądali na ten szczególnie umiłowany przez Jana Pawła II temat poprzez pryzmat jego książki „Pamięć i tożsamość” – powiedział w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz, opiekun duchowy Bractwa św. Jana Pawła II w Toruniu.

4 lipca rozpoczyna się kolejna edycja letniej szkoły Bractwa św. Jana Pawła II w Toruniu. Ks. prof. Paweł Bortkiewicz wskazał, że „jeżeli chodzi o sam program i tematykę spotkań, to od roku Bractwo stara się podjąć tematykę związaną z testamentalną książką Jana Pawła II <<Pamięć i tożsamość>>” [więcej]. https://www.radiomaryja.pl/sanktuarium/bractwo/

– W tym roku tak się składa, że podejmujemy tematykę drugiego rozdziału, a więc „Wolność i odpowiedzialność”. Mamy kontekst roku 2018, w którym wiele w Polsce mówimy o wolności, niepodległości, suwerenności. Będziemy spoglądali na ten szczególnie umiłowany przez Jana Pawła II temat wolności poprzez pryzmat jego książki. To jest temat bardzo naznaczony tematyką filozoficzną, ale będziemy się wspólnie starali tę tematykę przybliżyć naszym słuchaczom, dlatego że ta tematyka jest niezwykle ważna. Wspomnę tylko choćby o tym, że Papież w tej książce przedstawia bardzo wyraźne odniesienia do dwóch kryteriów etycznych, którymi naznaczone jest współczesne myślenie o wolności – to jest myślenie utylitarystyczne, a więc takie, które mówi, że wszystko jest dozwolone, jeżeli tylko przynosi korzyść. Drugie myślenie jest naznaczone hedonizmem i przyjemnością, a więc to jest myślenie takie, które wskazuje na to, że wszystko jest dozwolone, kiedy przynosi przyjemność – powiedział chrystusowiec.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz zaznaczył, że „niezbywalnie ważnym elementem najbliższych spotkań jest spotkanie z samym Janem Pawłem II w jego sanktuarium”.

– Codziennie będzie nam towarzyszyła Eucharystia. Będziemy w tym sanktuarium, będzie możliwość nawiedzenia jego relikwii, będzie możliwość modlitwy przed Najświętszym Sakramentem w obliczu św. Jana Pawła II. To jest bardzo ważny element tej szkoły, bo przypomnijmy, że szkoła ma nie tylko element formacyjny intelektualnie, ale przede wszystkim formacyjny duchowo – podkreślił.

Oprócz wyznaczonych punktów programu będzie również okazja do rozmowy, prowadzenia dyskusji, co – jak zaznaczył gość Radia Maryja – „jest elementem niezwykle istotnym i cennym, dlatego że faktycznie mamy tu możliwość pewnej, jak to mówimy, burzy mózgów, a więc z jednej strony wymieniamy się doświadczeniami, a z drugiej planujemy, co dalej robić, jak dalej propagować myśli Jana Pawła II”.

– To jest rzecz niezwykle istotna. Przyjeżdżają ludzie z różnych miejscowości w Polsce. Pamiętam, że w ubiegłym roku byli też przedstawiciele Polonii, ludzie z zagranicy. (…) Samo poznanie się, spojrzenie na siebie i zobaczenie, że reprezentujemy tak różne środowiska, a zarazem łączy nas ta jedna wielka miłość do Jana Pawła II. (…) Kiedy dzisiaj w dobie różnych niejasności, jakie pojawiają się – powiedzmy sobie szczerze – także w związku z takim, a nie innym przekazem nauczania Kościoła, szukamy jasnych wskazań, odpowiedzi na to, jak postępować w sytuacji chociażby problemu uchodźców, dramatów życia małżeńskiego, obrony życia nienarodzonych, w sytuacjach związanych z praworządnością w systemie demokratycznym. We wszystkich tych przypadkach my mamy naprawdę bardzo jasne wskazania w nauczaniu Jana Pawła II. Tylko że  z bogactwa tego nauczania trzeba wydobywać – mówił duchowy opiekun Bractwa.

Cała rozmowa z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj