fot. TV Trwam News

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Godność osoby ludzkiej nie ma ceny. Człowiek często woli się przystosować do otoczenia i panującej mody, niż podjąć ryzyko świadectwa wierności Chrystusowej Ewangelii

Człowiek często woli się przystosować do otoczenia, do panującej mody. Woli się przystosować, niż podjąć ryzyko świadectwa wierności Chrystusowej Ewangelii. Męczennicy przypominają, że godność osoby ludzkiej nie ma ceny, że godności nie wolno nigdy zbrukać ani działać wbrew niej – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz w swoim felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Kapłan nawiązał do słów Ojca Świętego Jana Pawła II z 22 października 1978 roku, w których Papież podkreślał, że jego pontyfikat nie byłby możliwy, gdyby nie wiara ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – „wiara niecofająca się przed więzieniem i cierpieniem” – a także heroiczna nadzieja i zawierzenie się Matce Bożej.

– Wciąż czekamy na beatyfikację ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Wciąż chyba możemy czuć się zaniepokojeni, że jeszcze jej nie ma. Jest oczywiście czas pandemii, czas obostrzeń, ale przecież święci są właśnie na czas trudny, na czas obaw i niepokojów, na czas mroku. Oni są światłem w ciemności – akcentował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Duchowny wspomniał słowa Jana Pawła II z 1997 roku, który mówił: „Nie bójcie się dawać świadectwa. Nie lękajcie się świętości. Starajcie się odważnie dążyć do pełnej miary człowieczeństwa. Wymagajcie od siebie, choćby inni nawet od was nie wymagali”.

– Papież mówił, że człowiek odczuwa naturalny lęk nie tylko przed cierpieniem i śmiercią, ale także przed odmienną opinią bliźnich, zwłaszcza gdy opinia posiada potężne środki wyrazu, które łatwo mogą stać się środkami nacisku. Dlatego człowiek często woli się przystosować do otoczenia, do panującej mody. Woli się przystosować, niż podjąć ryzyko świadectwa wierności Chrystusowej Ewangelii. Męczennicy przypominają, że godność osoby ludzkiej nie ma ceny, że godności nie wolno nigdy zbrukać ani działać wbrew niej – zaznaczył felietonista.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna m.in. z art. 30 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ponieważ legalizuje „praktyki eugeniczne w stosunku do dziecka jeszcze nieurodzonego, odmawiając mu tym samym poszanowania i ochrony godności człowieka”.

– Potrzebujemy odwagi. Potrzebujemy znaku świętości, który powie nam „Non possumus”. Potrzebujemy ufności, która przypomni nam, że warto postawić wszystko na Maryję. Potrzebujemy wiary, która wyraża się w jakże prostym „Soli Deo”. Potrzebujemy cnoty, o której ks. kard. Stefan Wyszyński mówił wprost: „Kocham ojczyznę więcej niż własne serce”. Potrzebujemy tego wzoru życia i świętości właśnie dziś, w czasie marnym – w czasie lęku, obawy, mroku. Potrzebujemy wzoru życia i świętości – mówił etyk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl