fot. PAP/Piotr Polak

Żołnierze WOT podejmują coraz więcej działań w walce z epidemią koronawirusa

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej podejmują coraz więcej działań w walce z epidemią koronawirusa. Terytorialsi włączyli się w pobieranie wymazów do testów na COVID-19. Służbę w punktach wymazowych pełnią żołnierze z odpowiednim doświadczeniem i przeszkoleniem medycznym.

Do tej pory żołnierze pobrali ponad 220 tys. wymazów, w tym 65 tys. w ramach punktów drive-thru. [więcej] Próbki do badań terytorialsi pobierają też w Domach Pomocy Społecznej i u osób na kwarantannie w ich miejscach zamieszkania.

W akcję włączyli się m.in. terytorialsi z Lubelszczyzny. Kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Terytorialnej, wskazał, że działania mają odciążyć personel medyczny.

– Na dzisiaj jest już 15 szpitali, gdzie nasi żołnierze realizują zadania w postaci zbierania wymazów. Tych szpitali w naszym województwie będzie 32 plus Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Na te jednostki medyczne jesteśmy przygotowani tak, aby nasi żołnierze właśnie tak realizowali pobierania wymazów. Zadaniem tym zajmują się żołnierze, którzy są do tego przeszkoleni. To osoby, które mają odpowiednie kompetencje i wiedzę oraz posiadają odpowiedni sprzęt. To zadanie realizowane po to, aby odciążyć personel medyczny, który normalnie będzie zajmował się pacjentami chorymi na COVID-19 – podkreślił kpt. Damian Stanula. 

Żołnierze WOT oprócz poboru wymazów pomagają seniorom, wspierają Agencję Rezerw Materiałowych, policję i stacje epidemiologiczne.

Łącznie w działania zaangażowanych jest blisko 400 terytorialsów w trzynastu województwach.

RIRM

drukuj