92 „terytorialsów” złożyło przysięgę w Gliwicach

92 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę przysięgę w jednostce wojskowej w Gliwicach. To ostatnia w tym roku przysięga w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

W sumie w województwie śląskim służy obecnie ponad 400 żołnierzy WOT. Są wśród nich informatycy, nauczyciele, fizjoterapeuci, ogrodnicy, tancerze, studenci, kierowcy, instruktorzy sztuk walki, taternicy czy górnicy.

„Ukończone szkolenie podstawowe to wasze pierwsze zwycięstwo na drodze do osiągnięcia celu. Przed wami nowe wyzwania, kolejne chwile zwątpienia, wymagające szkolenia. Jestem przekonany, że wasz duch nie zostanie złamany, że wytrwacie przy postanowieniu” – powiedział podczas uroczystej przysięgi wojskowej dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tomasz Białas.

„Mamy świadomość, że droga, którą wybraliśmy nie zawsze będzie łatwa. Czeka nas bowiem jeszcze wiele wyrzeczeń, trudu i pracy aby stać się pełnowartościowymi żołnierzami” – powiedziała przemawiająca w imieniu „terytorialsów” szeregowa Kamila Kowalczyk.

Szkolenie żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trwa trzy lata. Żołnierze jeden weekend w miesiącu będą teraz spędzać na szkoleniach rotacyjnych oraz dwa tygodnie na poligonie na tak zwanym szkoleniu zgrywającym.

Jak wskazują organizatorzy szkoleń, z każdym kolejnym powołaniem do służby dostrzegalnych jest kilka trendów: malejąca średnia wieku ochotników, coraz większa liczba kobiet i coraz większa liczba osób, które postanowiły wstąpić do WOT zachęcone przez tych, którzy już pełnią służbę. Coraz więcej wśród „terytorialsów” jest także par i małżeństw, które zdecydowały się wspólnie wstąpić w szeregi WOT.

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie, w niespełna dwa lata po utworzeniu, w szeregach piątego rodzaju sił zbrojnych służy już prawie 17 tysięcy żołnierzy.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Trwa nabór kandydatów do służby. W województwie śląskim docelowo powstaną cztery bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i w Kuźni Raciborskiej. Dowództwo brygady znajduje się w Katowicach, zaś w Bytomiu znajdą się m.in. kompania saperów i pluton medyczny.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Powstały z początkiem 2017 r. Obecnie WOT jest w procesie formowania. Jego zakończenie planowane jest na rok 2021, kiedy liczebność formacji osiągnie zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie ma być realizowane m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT powinien być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią ma stanowić siłę wiodącą.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl