fot. twitter.com/OrdoIuris

Ordo Iuris: Kuratorzy oświaty mogą interweniować ws. ingerencji samorządów w treści programowe w szkołach

Kuratorzy oświaty mają narzędzia potrzebne do interweniowania przy sprzecznych z prawem działaniach jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi m.in. o aktywność w szkołach organizacji promujących postulaty ruchu LGBT, wulgarny model edukacji seksualnej oraz zakorzenioną w ideologii gender tzw. edukację antydyskryminacyjną.

Instytut Ordo Iuris przygotował analizę uprawnień kuratorów oświaty w przypadku, gdy dochodzi do tego typu działań. Jest to reakcja na ideologiczne warsztaty, które były nawet wspierane przez władze kilku miast m.in. Warszawy, Gdańska czy Poznania.

Adwokat i dyrektor Centrum Analiz Prawnych Ordo Iuris Rafał Dorosiński, przypomina, że władze lokalne nie mają kompetencji do kształtowania programów zajęć w szkołach. Natomiast kuratorzy posiadają odpowiednie narzędzia reakcji w tego typu sytuacjach.

– Mogą wydawać samorządom przede wszystkim wiążące polecenia. Mogą także zawiadamiać o naruszeniach wojewodę. Istotne w tej sprawie jest to, że samorządy mają, w kontekście działalności szkół, uprawnienia jedynie do aktywności o charakterze administracyjnym i finansowym. Nie mają kompetencji do forsowania treści programowych. Każda taka aktywność musi się spotkać z reakcją kuratorów oświaty. W szczególności władze samorządowe nie mają kompetencji do prowadzenia zajęć w szeroko rozumianej seksualności, małżeństwa, płciowości – wskazywał Rafał Dorosiński.

Prawnik dodał, że ta tematyka, w myśl obowiązującego prawa, jest przewidziana w planie zajęć „Wychowania do życia w rodzinie”.

Dlatego działania niektórych samorządów zmierzające do wprowadzenia tzw. edukacji seksualnej są pozbawione podstaw prawnych oraz wkraczają w kompetencje ministra edukacji. Są tym samym sprzeczne m.in. z normami konstytucyjnymi.

Z całą analizą można się zapoznać na stronie internetowej Instytutu Ordo Iuris. [tutaj]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl